Dożynki Gminy Wola Krzysztoporska w gościnnej Glinie

Mieszkańcy gminy Wola Krzysztoporska wspólnie dziękowali rolnikom za ich trud podczas Dożynek w Glinie. (Fotogaleria)

W niedzielne popołudnie (28 sierpnia) dopisała nie tylko pogoda, ale i tłumy gości, które tego dnia odwiedziły niezwykle gościnną i – co warto podkreślić – przepięknie udekorowaną miejscowość Glina. Słomiane dzieła sztuki znalazły się niemal przy każdym domostwie. Podziwiać mogli je wszyscy, którzy w barwnym korowodzie o godzinie 13.30 ruszyli sprzed kapliczki, by dotrzeć na teren przy Domu Ludowym w Glinie. Tam też odprawiona została msza polowa, podczas której dziękowano za tegoroczne zbiory, przypominając także o współczesnych zagrożeniach dla rolnictwa.
Dziękowano też później, podczas ceremoniału dożynkowego. Słowa uznania dla rolniczego trudu skierował do zebranych gospodarz gminy – wójt Roman Drozdek, który obiecał wypieczony z tegorocznych zbóż chleb dzielić sprawiedliwie. I dzielił go – już na scenie – razem z przewodniczącą Rady Gminy Marią Głowacką i starostami tegorocznych Dożynek Magdaleną Kauc i Michałem Filipkiem.

Kim są tegoroczni starostowie?

Starościna Magdalena Kauc z mężem Janem prowadzą od 2002 r. gospodarstwo rolne o powierzchni 70 ha w miejscowości Oprzężów i okolicach. Państwo Kaucowie zajmują się hodowlą trzody chlewnej, a średnia roczna jej ilość to aż 9 tys. sztuk.
Rozwój gospodarstwa został wsparty funduszami Unii Europejskiej na zakup maszyn rolniczych. W najbliższych latach planowana jest dalsza modernizacja gospodarstwa. Państwo Kaucowie wychowują dwie córki: 20-letnią Izabelę oraz 10-letnią Lenę.

Starosta Michał Filipek z żoną Beatą prowadzą w miejscowości Krzyżanów gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 55 ha, w tym 26 ha to grunty własne, a 26 ha stanowi dzierżawa. Gospodarstwo państwa Filipków nastawione jest na produkcję roślinną. Roczne wyniki to: 220 ton suchej kukurydzy, 40 ton rzepaku oraz około 90 ton zbóż (jęczmienia jarego, pszenicy i pszenżyta).
W kolejnych latach planowany jest dalszy rozwój w zakresie modernizacji i dostosowania gospodarstwa do wymaganych standardów unijnych.
Państwo Filipkowie mają dwoje dzieci – 13-letnią Karolinę i 10-letniego Krystiana.

Podczas dożynkowego ceremoniału przedstawicielki kół gospodyń wiejskich nie tylko wyśpiewały na scenie podziękowania, życzenia i prośby, ale też wręczały włodarzom gminy własnoręcznie wykonane wieńce. KGW z Bujen przekazało wieniec wójtowi gminy Romanowi Drozdkowi, a panie z KGW Piekarki swój podarowały przewodniczącej RG Marii Głowackiej.
Wieńce stały się też bohaterami turnieju. Komisja konkursowa miała niezwykle trudne zadanie, by z pięknych wybrać ten najpiękniejszy. Ostatecznie pierwsze miejsce przyznano wieńcowi z Wygody, drugie – z Bujen, a trzecie – z Lasek.
Sporo emocji wzbudził także konkurs pod nazwą „Chwyć byka za rogi”. W tej kowbojskiej konkurencji najlepszy okazał się Krzysztof Bąkowski z Krężnej, drugi był Sebastian Wadowski z Gliny, a trzeci Dawid Magiera z Woli Krzysztoporskiej. Specjalne wyróżnienie otrzymała Magdalena Kraszkiewicz z Blizina.
Puchary wręczono także najlepszym piłkarzom amatorom z terenu gminy: za I miejsce odebrał go LZS „Oldboy” Wola Krzysztoporska, za II – LZS Wygoda, za III – LZS Woźniki.
Podziękowano również głównym sponsorom Dożynek: firmie transportowej Jana Kauca, firmie PPHU Ekoinżbud i „Eko-Regionowi”.
Dożynkowa scena była miejscem nie tylko podziękowań i wyróżnień, ale przede wszystkim artystycznych popisów. Wystąpiły tu m.in. niezawodne Pasjonatki, Zespół Pieśni i Tańca „Gorzkowice”, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie, Kramska Kapela Podwórkowa.
A po 19.00 na scenie zagościła muzyka disco polo i dance, pojawił się bowiem zespół Skalar’s, a o godzinie 20.00 na scenę wkroczyła gwiazda wieczoru – zespół Loverboy, który do wspólnego śpiewania zaprosił także przedstawicieli publiczności.
Kto po koncercie nie miał ochoty na powrót do domu, mógł kontynuować zabawę podczas dyskoteki pod gwiazdami z zespołem muzycznym Red Dance. Na koniec dla wszystkich zabłysnęły na niebie sztuczne ognie.
Cały czas można też było oglądać wystawy okolicznościowe produktów żywnościowych i spróbować pyszności przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich. Dla dzieci przygotowano wesołe miasteczko.
W przygotowanie wspaniałej dożynkowej zabawy zaangażowani byli przede wszystkim mieszkańcy Gliny pod kierunkiem radnej i sołtys w jednej osobie Edyty Michalak oraz Gminny Ośrodek Kultury w Woli Krzysztoporskiej pod dyrekcją Jolanty Kołacińskiej, ale pomagało wiele osób. Wszystkim dziękujemy!
Tekst i fot. Anna Wiktorowicz