Łukasz Hyla pobił rekord Europy!

Nowe rekordy Europy i Polski, srebro i brąz – to rewelacyjne wyniki młodych zawodników LUKS „Gryf” Bujny osiągnięte podczas III Mistrzostw Europy Młodzików do lat 15 oraz XIV Mistrzostw Europy Juniorów do lat 17 w podnoszeniu ciężarów.

Zawody odbywały się w stolicy polskiego wikliniarstwa – w Nowym Tomyślu w dniach 9 – 18 września.
W imprezie uczestniczyli reprezentanci LUKS „Gryf” Bujny: Olaf Pasikowski oraz Karolina i Łukasz Hylowie.

Łukasz Hyla wywalczył srebrny medal w dwuboju w kat. wagowej 85 kg (U15), pobijając przy okazji rekord Europy w podrzucie. W walce o złoty medal liczyli się tylko dwaj zawodnicy Łukasz oraz Turek Tolga Bakici. Ostatecznie Polak osiągnął w dwuboju 261 kg (145 kg w podrzucie + 116 kg w rwaniu) – co jest też nowym rekordem Polski, natomiast jego rywal 264 kg (145 kg + 119 kg). Łukasz zajął ostatecznie drugie miejsce, ale do domu wróci nie tylko ze srebrnym medalem, ponieważ podnosząc sztangę ważącą 145 kg, o 1 kg pobił dotychczasowy rekord Europy w podrzucie w tej kategorii wiekowej.

O medal walczyła również bliźniaczka Łukasza, Karolina Hyla. Przed rokiem Karolina została wicemistrzynią Europy w kat. 58 kg, natomiast w Nowym Tomyślu rywalizowała w kat. 63 kg. W rwaniu osiągnęła 69 kg (brązowy medal), a w podrzucie 87 kg (brązowy medal).
W dwuboju osiągnęła 156 kg (69 kg + 87 kg), dokładnie tyle samo co trzecia Liana Gyurjyan (68 kg + 88 kg), reprezentantka Armenii jest jednak o nieco ponad kilogram lżejsza od Polki, dlatego to ona ostatecznie wywalczyła brązowy medal w dwuboju.
– W stosunku do ubiegłego roku Karolina odnotowała najmniejszy postęp. Po srebrnym medalu w roku ubiegłym można było oczekiwać dużo więcej. Zawodniczka szkolona jest obecnie w Ośrodku Szkolenia Sportowego Młodzieży w Siedlcach, gdzie widocznie popełnione zostały błędy szkoleniowe, co przełożyło się na niski progres wynikowy – mówi były trener sztangistki z Bujen Henryk Furmaniuk.

Olaf Pasikowski wywalczył z kolei III miejsce w kategorii wagowej +94 kg, uzyskując w rwaniu 131 kg (nowy rekord Polski!!!) i w podrzucie 143 kg. W dwuboju osiągną 274 kg, co jest także nowym rekordem Polski juniorów do lat 15.
– Start Olafa należy uznać za bardzo udany – mówi trener sztangistów z Bujen Henryk Furmaniuk. – Wystarczy dodać, że rwaniu ustanowiono 8 rekordów Europy, których autorem był również Olaf, 1 w podrzucie i 5 rekordów Europy w dwuboju. Była to kategoria, która dostarczyła licznie zebranej publiczności mnóstwa emocji.

W dowód uznania medaliści z Bujen wraz z trenerem zostali zaproszeni do Warszawy na spotkanie z ministrem sportu i turystyki Witoldem Bańką.