O transporcie, drogach i zdrowiu na konwencie w Woli Krzysztoporskiej

O publicznym transporcie zbiorowym, inwestycjach i remontach na drogach oraz zmianach w opiece zdrowotnej na terenie powiatu piotrkowskiego rozmawiali włodarze miast i gmin podczas Konwentu Burmistrzów i Wójtów Ziemi Piotrkowskiej, który 19 kwietnia odbył się w Woli Krzysztoporskiej.

Co zmieni się od 1 stycznia 2017 r. w transporcie zbiorowym tłumaczył podczas spotkania sekretarz powiatu piotrkowskiego Ireneusz Czerwiński. Jak mówił – z jednej strony nastąpi liberalizacja przepisów, bo przewóz osób w zakresie publicznego transportu zbiorowego nie będzie wymagać uzyskania zezwolenia. Z drugiej jednak strony to na samorząd spadnie zadanie zorganizowania transportu publicznego dla tych, którym przysługują ustawowe ulgi. Od 1 stycznia 2017 rekompensaty za przewozy „ulgowe” nie będzie bowiem otrzymywał przewoźnik (tak było dotąd), ale organizator (jednostka samorządu terytorialnego), który następnie wypłaci je operatorowi, czyli podmiotowi, który na jego zlecenie będzie wykonywał usługi przewozowe. Oczywiście przewozy te muszą być ogólnodostępne (otwarte dla mieszkańców).
Przygotowany przez Starostwo Powiatowe plan transportowy zakłada powstanie 48 linii komunikacyjnych. W pierwszej kolejności zakłada się jednak uruchomienie sieci połączeń Piotrkowa Trybunalskiego z siedzibami władz miast i gmin powiatu piotrkowskiego.
Przedstawiciele powiatu zwrócili również uwagę, że nowe rozwiązania mogą uderzyć w prywatnych przewoźników, którzy dotąd dosyć skutecznie zagospodarowali rynek transportowy.

Jak zwykle wiele emocji i dyskusji wywołał także temat dróg. Wicestarosta piotrkowski Piotr Wojtysiak poinformował, że w ubiegłym roku (2015) we współpracy z gminami udało się odnowić 33,5 km dróg powiatowych za kwotę 13,6 mln złotych. Podobnie wyglądają plany na ten rok.
Wicestarosta piotrkowski nie miał jednak dobrej wiadomości dla gminy Wola Krzysztoporska. Mieszkańcy gminy z nadzieją patrzyli na projekt „Przebudowy drogi powiatowej nr 1500E na odcinku Piotrków – Jeżów”. Powiat starał się o dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych. Swój wkład w wysokości 1.200.000 zł zadeklarowała także (w ramach pomocy powiatowi) gmina Wola Krzysztoporska. Wniosek powiatu został jednak odrzucony. Dofinansowania nie będzie, nie będzie więc też (przynajmniej na razie) przebudowy drogi. Wójt Roman Drozdek pytał więc, z jakich powodów wniosek na dofinansowanie został odrzucony i jaki inny odcinek drogi powiatowej może być w zamian wyremontowany na terenie gminy Wola Krzysztoporska. Na to pytanie na razie nie ma odpowiedzi.
Z zapytaniem o plany remontu drogi Bogdanów – Woźniki wystąpiła obecna na konwencie przewodnicząca Rady Gminy Maria Głowacka. W odpowiedzi udzielonej przez wicestarostę konkretnych terminów nie wskazano.

Informację na temat działań dotyczących zmiany profilu Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie Trybunalskim, zgodnie z przyjętym projektem nowej organizacji opieki medycznej dla mieszkańców powiatu, przedstawił następnie wicestarosta Piotr Wojtysiak.

W konwencie wzięli udział przedstawiciele władz powiatu piotrkowskiego: starosta Stanisław Cubała, jego zastępca Piotr Wojtysiak, sekretarz Ireneusz Czerwiński. Byli też włodarze niemal wszystkich gmin i miast powiatu piotrkowskiego: burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski, burmistrz Wolborza Andrzej Jaros, wójt gminy Aleksandrów Dionizy Głowacki, wójt gminy Czarnocin Roman Miksa, wójt gminy Gorzkowice Alojzy Włodarczyk, wójt gminy Łęki Szlacheckie Piotr Łączny, zastępca wójta gminy Moszczenica Krzysztof Jędrzejczyk, zastępca wójta gminy Ręczno Marcin Kusa, zastępca wójta gminy Rozprza Artur Cubała i gospodarze spotkania – wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek i przewodnicząca Rady Gminy Maria Głowacka.

Kolejne spotkanie włodarzy miast i gmin powiatu piotrkowskiego odbędzie się w Czarnocinie.