Patriotyczny obelisk i strażacka Wigilia w Gomulinie

Patriotyczny obelisk upamiętniający 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę stanął na placu przed Domem Ludowym i strażnicą OSP w Gomulinie. Tuż po uroczystości odsłonięcia pomnika, które miało miejsce 15 grudnia, na strażackiej Wigilii spotkali się przedstawiciele wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Wola Krzysztoporska.

– Przed 100 laty wskrzeszenie i odbudowa państwa polskiego dla wielu wydawały się niemożliwe, a stały się faktem. Zdobycie wolności i jej obrona wymagały uruchomienia niebywałych sił narodowych, uprzedniej gigantycznej pracy u podstaw i przygotowań, znakomitego wykorzystania koniunktury międzynarodowej, a także gotowości do walki i złożenia ofiary z majątku i życia dla Ojczyzny. Nasi przodkowie dokonali tego w sposób niezwykły, zasługujący na najwyższy szacunek, naszą wdzięczność i pamięć – mówił, witając przybyłych na uroczystość, inicjator powstania obelisku Wojciech Kamiński, wiceprezes Zarządu Gminnego OSP, członek OSP Gomulin i jednocześnie pasjonat historii.
Jak narodził się pomysł, by i w Gomulinie stanął pomnik pamięci? – 6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa, która 12 sierpnia dotarła do Kielc, dając początek walk Polaków w wojnie światowej o suwerenność nowej ojczyzny. W sto lat później, 12 sierpnia 2014 r. w Kielcach odsłonięto pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystości tej wzięła udział pięcioosobowa delegacja gomulińskich strażaków – opowiada Wojciech Kamiński. To wówczas w jego głowie zrodziła się myśl o budowie pomnika niepodległości w Gomulinie. Powołano wówczas komitet, w którego skład weszli: Wojciech Kamiński (przewodniczący), wójt Roman Drozdek, radna Beata Gawryszczak, ówczesna dyrektor Szkoły Podstawowej w Gomulinie Danuta Stępień, historyk Zbigniew Ziemba, prezes OSP Gomulin Mateusz Maślanka i naczelnik Przemysław Adamus oraz projektant Antoni Owczarek.
15 grudnia 2018 r. kilkuletnie starania zwieńczone zostały uroczystym odsłonięciem obelisku. A dokonali tego: wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, radna Beata Gawryszczak i prezes OSP Gomulin Mateusz Maślanka. Pomnik poświęcił ksiądz Tadeusz Koziorowski z parafii Gomulin, a wieńce złożyły m.in. delegacje władz, radnych na czele z przewodniczącą RG Małgorzatą Gniewaszewską, szkół, sołtysów, zaproszonych gości. Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta z Gomulina.
Warto dodać, że pomnik wykonano wg. projektu Antoniego Owczarka z Bełchatowa. Na cokole obelisku znalazł się plafon z podobizną Józefa Piłsudskiego. Całość zamyka orzeł podrywający się do lotu, na którego głowie znajduje się majestatyczna, zamknięta korona zwieńczona krzyżem łacińskim.
Po uroczystości odsłonięcia obelisku przedstawiciele wszystkich jednostek OSP z terenu gminy zebrali się wraz z władzami gminy na wspólnej Wigilii. Podsumowania działalności strażackiej dokonali: prezes Zarządu Gminnego OSP Wola Krzysztoporska druh Grzegorz Konecki, komendant gminny Mirosław Jakubczyk oraz komendant miejski PSP w Piotrkowie st. kpt Jakub Rytych.
Z kolei wójt gminy Roman Drozdek podziękował strażakom (w tym szczególnie przedstawicielom Zarządu Gminnego) i osobom współpracującym ze strażą: Marii Głowackiej pełniącej pieczę nad KGW, Januszowi Stusowi – przedsiębiorcy wspierającemu strażaków, dyrektor GOK Jolancie Kołacińskiej, wicemarszałkowi Zbigniewowi Ziembie oraz kapelmistrzyni Orkiestry Dętej z Gomulina Marzenie Tomczyk.
Były też tradycyjne życzenia i łamanie się opłatkiem. A już w połowie stycznia strażacy znów będą się spotykać – tym razem na zebraniach sprawozdawczo-wyborczych.

Fot. A. Wiktorowicz