Stop dzikim wysypiskom śmieci!

Widzisz wysypisko śmieci w pobliskim lesie? A może plaża, na której spędzasz urlop wymaga posprzątania? Zrób zdjęcie, opisz lokalizację i wyślij zgłoszenie do Fundacji BOŚ. Pozwoli to stworzyć wakacyjną mapę dzikich wysypisk w całym kraju i wesprzeć samorządy w walce o czyste środowisko.

Polacy często zostawiają swoje śmieci w lasach lub innych publicznych miejscach. Porzucane są elektrośmieci, odpady komunalne i budowlane. W samym 2014 roku zebrano w lasach ponad 120 tys. m3 śmieci, co daje ponad 1000 załadowanych po brzegi tirów. To oficjalne dane Ministerstwa Środowiska, lecz te nieoficjalne mogą być dużo bardziej alarmujące. To właśnie dlatego Fundacja BOŚ uruchamia akcję, w którą chce zaangażować społeczeństwo.

Jak zgłosić miejsce do posprzątania? Wystarczy zrobić zdjęcie zaśmieconemu miejscu i przesłać je wraz z opisem lokalizacji na adres e-mail brudnotu@fundacjabos.pl. Dzięki zgłoszeniom Fundacja BOŚ stworzy mapę dzikich wysypisk w całym kraju, a następnie przekaże informację poszczególnym gminom. Internauci będą mogli także sami zaopiekować się, a następnie uprzątnąć dane miejsce albo zawiadomić władze lokalne. Na najbardziej aktywnych tropicieli dzikich wysypisk czekają nagrody i ekogadżety.

Orientacyjny czas rozkładu odpadów:
– chusteczki papierowe – 3 miesiące
– ogryzek jabłka – 6 miesięcy
– niedopałek papierosa – 1,5 roku, a substancje trujące zawarte w papierosie 5 lat
– guma do żucia – 5 lat
– metalowa puszka – 10 lat
– odzież skórzana – 30 – 50 lat
– kubek styropianowy – 50 lat
– gumowa opona – 50 – 80 lat
– worki foliowe – od 100 – 200 lat
– torebki z tworzywa sztucznego – 300 lat
– butelka z tworzywa sztucznego – nawet ponad 500 lat
– pieluszki jednorazowe – 500 lat
– puszka aluminiowa – 50 – 200 lat
– szklana butelka – 4000 lat, a może nawet nigdy…