Uroczyście i patriotycznie na Górach Borowskich

Patronat Ministerstwa Obrony Narodowej, honorowa asysta Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, oprawa muzyczna Orkiestry Wojskowej z Dęblina – wszystko po to, by jak najgodniej uczcić pamięć 663 żołnierzy, którzy zginęli podczas obrony Gór Borowskich we wrześniu 1939 r.

W niedzielę, 4 września w Borowej (gmina Wola Krzysztoporska) odbyły się po raz kolejny patriotyczne uroczystości upamiętniające jedną z największych bitew kampanii wrześniowej 1939 r.
W bitwie na Górach Borowskich położonych na terenie gminy Wola Krzysztoporska, zwanych też „Piotrkowskimi Termopilami”, 77 lat temu poległo aż 663 żołnierzy 2. Pułku Piechoty Legionów pod dowództwem płk. Ludwika Czyżewskiego.
W tym roku upamiętnienie tych wydarzeń miało niezwykle podniosły charakter.
Za obecność i nieustającą pamięć dziękował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który objął uroczystości honorowym patronatem.
– Dziękuję wam, że jak co roku jesteście tutaj, przypominając, że polskość jest najgłębiej zakorzeniona właśnie tu, w środku Polski – mówił Antoni Macierewicz, zwracając się do żołnierzy, parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli środowisk kombatanckich, harcerzy, strażaków, ale też okolicznych mieszkańców, którzy przychodzą pod pomnik w Borowej, by po prostu pamiętać. – Z tamtych dramatycznych dni płyną ważne nauki. Fundamentalną sprawą jest posiadanie niepodległego państwa polskiego. Nie cudzej marionetki, nie jakiegoś dodatku do obcego wysiłku, ale własnego państwa, które jest zdolne bronić własnego narodu. Bez silnej armii, bez własnego wojska, bez własnych sztandarów, bez nowoczesnego uzbrojenia, bez powszechnego wychowani wojskowego młodzieży nie będzie silnego państwa. A źródłem tych wszystkich zdolności jest wiara i patriotyzm – mówił minister obrony narodowej.
Ważne słowa skierował także do zebranych gospodarz uroczystości wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek.
– Choć pył z pól bitewnych września dawno już opadł, najkrwawszy konflikt XX wieku wciąż rzuca swój cień. 1 września 1939 r. pozostaje żywym doświadczeniem, o którym rozmawia się w polskich domach – wspominał Roman Drozdek historię ataku przez dwóch najeźdźców i konsekwencje płynące dla nas z tego faktu na wiele lat. – Likwidacja państwa polskiego na pewien czas się powiodła. Po 1945 r. powiodło się też narzucenie narodowi obcego ustroju komunistycznego, ale nie udało się zabić ducha narodu, który czerpał swoją siłę z chrześcijańskiego dziedzictwa i przywiązania do łacińskiego ładu cywilizacyjnego. Nie udało się zabić duszy narodu, bo w wielu miejscach – także tu, na Górach Borowskich – stanął żołnierz 2. Pułku Piechoty Legionów na czele z gen. Ludwikiem Czyżewskim; z karabinem w ręku przeciwko miażdżącej przewadze najeźdźcy. (…) By kontynuować to niezwykłe dzieło bohaterów Gór Borowskich przez nasze współczesne pokolenie, musimy wiedzieć i pamiętać – Polskę stać, by istnieć jako państwo silne i samorządne, jako kraj ceniony i szanowany przez swoich sąsiadów. Polaków jest stać na to, aby wśród narodów Europy i świata okazywany im był należny szacunek i ceniona była ich godność – mówił wójt gminy Wola Krzysztoporska.
Ponieważ modlitwa zawsze towarzyszyła żołnierzom, 4 września także odprawiono mszę polową za poległych zakończoną apelem pamięci.
Salwę honorową oddała Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego z Garnizonu Warszawa, która jednocześnie zapewniła asystę wojskową całej uroczystości. Muzycznie natomiast uświetniła obchody Orkiestra Wojskowa z Dęblina.
A już po mszy kilkadziesiąt delegacji reprezentujących niemal wszystkie środowiska złożyło wieńce pod pomnikiem upamiętniającym bohaterstwo obrońców Gór Borowskich.
Szczególnym momentem było też wręczenie księdzu kanonikowi Wojciechowi Gonerze, proboszczowi parafii Bogdanów, medalu „Pro Patria” nadawanego „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.
Już po oficjalnej części uroczystości nie zabrakło też szczególnych podziękowań ze strony ministra Antoniego Macierewicza dla wójta Romana Drozdka za tak potrzebne kultywowanie pamięci o bohaterach. Wójt gminy z kolei dziękował za perfekcyjne przeprowadzenie uroczystości i wszechstronną pomoc podpułkownikowi Krzysztofowi Jewgiejukowi oraz za przygotowanie tego ważnego dla całej społeczności wydarzenia pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury z dyrektor Jolantą Kołacińską na czele.

Ale to nie koniec kultywowania pamięci o bohaterach Września 1939. Już w najbliższą sobotę (10 września 2016 r.) z Woli Krzysztoporskiej ruszy VII Pieszy Rajd na Góry Borowskie organizowany przez Szkolne Koło Turystyczne ze Szkoły Podstawowej w Woli Krzysztoporskiej. Zgłoszenia do 9.09.2016 r. do opiekunów SKKT. Więcej informacji – sekretariat ZS-G w Woli Krzysztoporskiej, tel. 44-616-37-20.
Więcej na www.wola-krzysztoporska.pl.
Tekst i foto A. Wiktorowicz