Uwaga! Afrykański pomór świń coraz bliżej Łódzkiego

To już nie są tylko czysto teoretyczne ostrzeżenia, ale realne zagrożenie dla powiatu piotrkowskiego. Śmiertelny dla świń i dzików wirus ASF zanotowano zaledwie 60 kilometrów od granic województwa łódzkiego. O tym, jak przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby, mówiono podczas spotkania zorganizowanego 29 listopada przez Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Piotrkowie Trybunalskim i powiatowego lekarza weterynarii.

Wirus ASF, którego nosicielami są m.in. dziki, nie jest niebezpieczny dla człowieka, ale jego wystąpienie wiąże się z bezwzględną koniecznością wybicia całych stad trzody chlewnej w promieniu 3 km od ogniska zarażenia. To olbrzymie straty gospodarcze i finansowe, zwłaszcza że powiat piotrkowski jest zagłębiem hodowli trzody chlewnej. Produkuje się tu rocznie blisko 400 tysięcy sztuk (ok. 4% krajowej produkcji), najwięcej w gminach: Grabica, Wolbórz i Moszczenica.
Żeby chronić się przed wirusem, konieczne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji we wszystkich gospodarstwach bez względu na ich wielkość. Muszą być one szczelnie zamykane i wyposażone w maty dezynfekcyjne, a świnie powinny pochodzić wyłącznie z legalnego obrotu. Należy też ograniczyć wstęp osób postronnych do budynków inwentarskich. Najważniejszym działaniem będzie jednak redukcja liczby dzików. W ich odstrzał, oprócz kół łowieckich, prawdopodobnie zaangażują się Wojska Obrony Terytorialnej. W przypadku pojawienia się wirusa na terenie powiatu piotrkowskiego wspólne działania podejmą służby weterynaryjne, mundurowe, organizacje rolne i władze samorządowe.

Jak rozpoznać afrykański pomór świń?
U świń mogą pojawić się następujące objawy:
– liczne upadki (obserwuje się również padnięcia dzików);
– sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze;
– duszność, pienisty wypływ z nosa;
– wypływ z worka spojówkowego;
– biegunka, często z domieszką krwi, wymioty;
– niedowład zadu;
– objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów kloniczno-tonicznych;
– ronienia.

PAMIĘTAJ!

1. Podwórko gospodarskie winno być szczelnie ogrodzone!
2. Do budynków inwentarskich i na podwórko gospodarskie wpuszczaj tylko obsługę zwierząt i lekarza weterynarii!
3. Używaj obuwia i odzieży ochronnej do użytku tylko w gospodarstwie!
4. Stosuj czyszczenie, mycie, dezynfekcję rąk, obuwia, środków transportu.
5. Stosuj maty dezynfekcyjne!
6. Unikaj kontaktu z dzikami!
7. Nabywaj zwierzęta i pasze z potwierdzonych źródeł!