30 lat Gminnego Ośrodka Kultury i jubileusz Pasjonatek

Ekipa GOK z wójtem i przewodnicząca na scenie

Gminny Ośrodek Kultury w Woli Krzysztoporskiej obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia, ale powodów do świętowania było więcej. 15 lat na scenie występują związane z GOK Pasjonatki. Na jubileuszowej gali, która odbyła się 28 września, nie zabrakło wspomnień, wzruszeń i zespołów w składach sprzed lat.

Gości i licznie przybyłych mieszkańców powitał dyrektor GOK Marcin Pawlikowski, a historię tego niezwykłego i bardzo ważnego dla gminy miejsca przybliżyły prowadzące galę Katarzyna Borek i Joanna Filipek. A warto przypomnieć, że sam obiekt istnieje już lat 50. Dokładnie pół wieku temu, w roku 1974 powołany został do życia Zakładowy Dom Kultury Wolskich Zakładów Przemysłu Barwników „ORGANIKA”. Pierwszym dyrektorem ZDK był świętej pamięci STANISŁAW MEDOŃ, po nim tę funkcję sprawowali kolejno pani ALDONA PRZYBYLSKA i WIESŁAW ARNDT. Wspierali ich instruktorzy: Emilia Lasota, która prowadziła koła taneczne oraz panowie – Aleksander Książczak z jego teatrem „Nygusy”, Paweł Tomczyk sprawujący opiekę nad kołem modelarskim, Marek Zadumiński i Henryk Komorowski prowadzący zajęcia fotograficzne, Ryszard Łągwa prowadzący zajęcia muzyczne i Wiesław Arndt czuwający nad sekcją plastyczną i szachową. W obiekcie mieściło się nowoczesne, jak na ówczesne czasy, panoramiczne kino „Chemik” z salą widowiskową na 300 osób oraz 13 sal klubowych, gdzie odbywały się spotkania kół zainteresowań. Działała również kawiarnia oraz sekcje: szachowa, brydża sportowego, tenisa stołowego.
Przez wiele lat obiekt stanowił centrum kulturalnych wydarzeń gminy. Jego mury gościły wiele znakomitych postaci ze świata kultury i rozrywki. Bywali tu m.in.: Krzysztof Krawczyk, Andrzej Dąbrowski, Kazimierz Kowalski, Jarema Stępowski, Sława Przybylska, zespół Wawele, a wszystko to podczas gali można było zobaczyć na archiwalnych zdjęciach wyświetlanych na wielkim ekranie. Równy entuzjazm budziły zdjęcia wychowanków ZDK i prawdziwych talentów, które ujawniły się wówczas na scenie domu kultury. A powstały wówczas: grupa wokalno-instrumentalna Bez Komentarza, grupy: Wodnik, Konflikt (Rebus), Kapela Zagrodowa oraz Szok 2 i Green Hornet.
I – ku zaskoczeniu zebranych – niektóre z nich można było znów po latach usłyszeć. W połączonych składach wystąpiły zespoły KONFLIKT, REBUS oraz GREEN HORNET i RED DANCE. Do koncertu wspomnień dołączyli: Marek Paszta oraz Błażej Ligęza z Aleksandrą Michalak (GOK STAR).
Szeroka działalność ZDK, tak ściśle związana z WZPB „Organika”, została niestety zawieszona wraz ogłoszeniem upadłości zakładu. Dopiero po 4 latach, w roku 1994 pod patronatem gminy reaktywowano placówkę kultury, która odtąd nosi nazwę Gminny Ośrodek Kultury.
W powołanym do życia GOK-u przywrócone zostały niektóre wcześniej istniejące amatorskie grupy artystyczne, a także Orkiestra Dęta pod kierownictwem nowego kapelmistrza – Krzysztofa Michalaka. Z czasem pojawiły się też nowe zespoły muzyczne (The Masters oraz GOK STAR prowadzone przez Mariusza Wieczorka).
Trudne zadanie kierownictwa w nowo powstałym GOK-u zostało powierzone w 1994 roku Jolancie KABZIŃSKIEJ, a kolejnymi szefami tej placówki były: Jadwiga KUŁAK-PEŁKA i JOLANTA KOŁACIŃSKA. Od roku 2022 dyrektorem GOK-u jest MARCIN PAWLIKOWSKI. Natomiast kadrę kierowniczą Gminnej Biblioteki Publicznej, która działa w strukturach GOK-u stanowiły chronologicznie: Czesława Siwik, Edyta Macioł obecnie Michalak oraz od 2016 roku Joanna Filipek.
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczyli w życiu kulturalnym i tworzyli struktury najpierw ZDK, a później GOK – dziękował na scenie wójt Roman Drozdek, za którego kadencji GOK przeszedł też gruntowny remont. Część środków zewnętrznych na ten cel udało się gminie zdobyć, realizując projekt „Smaki Królowej Bony”.

Ważną częścią historii GOK jest też zespół PASJONATKI, który wraz placówką macierzystą świętował swój własny jubileusz – 15-lecie istnienia. Zespół powstał w 2009 roku, a w jego repertuarze znajduje się szeroki wachlarz pieśni ludowych. Skład osobowy ciągle się zmienia. Dziś tworzą go: Maria Głowacka, Halina Kwapińska, Alina Lasota, Anna Matyjaszczyk, Antonina Ogrodnik, Halina Olczyńska, Dorota Płosza, Zofia Strzelecka, Danuta Jabłońska, Małgorzata Gniewaszewska, Krystyna Szulc, Ewa Jarząbek oraz Piotr Dudek. Od kwietnia 2016 roku instruktorem zespołu jest Grzegorz Bogus, do którego w 2022 r. jako drugi akordeonista dołączył Marcin Pawlikowski. Wcześniej funkcję instruktorów pełnili: Krzysztof Turała, Łukasz Borek i Piotr Wężyk. Pasjonatki i tym razem zaskoczyły publiczność, przedstawiając okolicznościowe pieśni.

Wspaniałego jubileuszu gratulował Pasjonatkom nie tylko wójt Roman Drozdek i przewodnicząca Rady Gminy Kamila Kaczorowska, ale także obecny na gali starosta powiatu Piotrkowskiego Piotr Łączny oraz poseł Grzegorz Lorek, który w ramach urodzinowego prezentu zaprosił zespół do Warszawy.
Galę zakończył występ Katarzyny Kołodziejczyk, a później wspólny tort i wspomnienia związane z historią GOK.

Na zdjęciach uczestnicy jubileuszowej gali – publiczność, zaproszeni goście, artyści, wyróżnieni.

Fot. Anna Wiktorowicz