Smaki Królowej Bony AD 2014

W dniach 18 i 19 października br. w Woli Krzysztoporskiej odbyła się druga odsłona imprezy związanej z projektem „Umacnianie pozytywnego wizerunku Województwa Łódzkiego poprzez modernizację i wyposażenie Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej oraz organizację imprezy kulturalnej „Smaki Królowej Bony”. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a jego zakres obejmował m.in. kapitalny remont budynku.
Temat projektu powstał w Urzędzie Gminy i połączył dwa fakty dotyczące wniesienia przez Królową Bonę ogromnego wkładu w rozwój polskiej kultury oraz jej przebywania w roku 1550 na terenie miejscowości Gomulin położonej w gminie Wola Krzysztoporska.  W nawiązaniu do obydwu faktów w dniu 18 października został zorganizowany  przez Panie Beatę Wieczorek i Grażynę Pielużek z Koła PTTK działającego przy ZSZ-G w Woli Krzysztoporskiej  II pieszy rajd „Szlakiem Królowej Bony”. skb_2014_1cW rajdzie wzięło udział aż 180 uczestników wraz z opiekunami ze szkół  w Gomulinie, Woli Krzysztoporkiej, Bogdanowie, Bujnach oraz Krzyżanowie.  Trasa rajdu przebiegała na odcinku 12 kilometrów z miejscowości Gomulin do GOK w Woli Krzysztoporskiej. W trakcie marszu uczestnicy brali udział w konkursach historycznych z nagrodami oraz wysłuchali bardzo ciekawej legendy na temat przebywania Królowej Bony na dworze szlacheckim w Gomulinie, którą przedstawił parający się historią Pan Wojciech Kamiński. U kresu wędrówki w  Woli Krzysztoporskiej uczestników  rajdu  przywitał Wójt Gminy Pan Roman Drozdek wraz z czternastoma dworzanami i rycerzami ubranymi w stroje z epoki renesansu. Odważniejsi uczestnicy mieli możliwość spróbowania swoich sił w walkach rycerskich. Dla wszystkich biorących udział, rajd był nie tylko wędrówką ale i pouczającą lekcją historii.
skb_2014_1bNatomiast w niedzielę 19 października odbyło się na przepięknej sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury ciekawe przedstawienie historyczne pt. „Na dworze Zygmunta Starego i Królowej Bony” przygotowane przez artystów działających przy Muzeum Regionalnym w Piotrkowie Tryb. Tego wieczoru dla wszystkich zebranych wystąpił również zespół Pasjonatki wraz z instruktorem Łukaszem Borkiem.  Integralną jednak częścią niedzielnych uroczystości był konkurs kulinarny, w którym udział wzięło 130 pań  z 24 Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie naszej gminy. Bohaterka naszych uroczystości  zrewolucjonizowała przecież w XVI wieku kuchnię polską wprowadzając do jadłospisów warzywa, przyprawy korzenne oraz makarony.  Dlatego nie obyło się bez degustacji potraw. Na suto zastawionych i przepięknie ubranych stołach znalazły się: lazanie, sałatki, tiramisu i wiele innych potraw oraz ciast. Królowała jednak kapusta, kalafiory i brokuły. skb_2014_1dByła to uczta nie tylko dla podniebienia ale i dla oka. Panie jak zwykle wykazały się ogromnym kunsztem kulinarnym i pomysłowością. Oprócz walorów smakowych oceniane były również walory estetyczne, czyli wygląd poszczególnych stołów oraz sposób podania potraw.  Główną nagrodę zdobyło KGW Krzyżanów, II miejsce przypadło dla  KGW Krężna, III miejsce zdobyły panie z miejscowości Siomki. Przyznano również cztery wyróżnienia. Nikt tego wieczoru nie wyszedł przegrany, gdyż wszystkie KGW zostały nagrodzone. Tegoroczne dwudniowe uroczystości dobiegły końca, jednak ich niezapomniany smak i  duch Królowej Bony pozostanie z nami na długo.