Apelujemy o oszczędzanie wody!

beczka na wodę deszczową
Fot. www.gov.pl

W związku z okresem wakacyjnym oraz panującymi wysokimi temperaturami apelujemy o rozwagę w korzystaniu z wody przeznaczonej na cele bytowe.

W tej chwili nasze stacje wodociągowe pracują z podwojoną siłą, gdyż od początku czerwca zostały odnotowane zwiększone rozbiory wody o co najmniej 2 razy. Związane jest to między innymi z napełnianiem basenów, intensywnym podlewaniem ogrodów i roślin, a także myciem samochodów czy nieodpowiednim czerpaniem wody przy wykonywaniu codziennych czynności. Niestety coraz mniejsze ilości opadów wód deszczowych zmniejszają podziemnie pokłady wód słodkich. Mniejsze ciśnienie wody, jej rdzawy kolor, to pierwsze skutki suszy oraz nadmiernego poboru wody z sieci wodociągowej. Dlatego APELUJEMY o rozważne gospodarowanie wodą oraz możliwie jak najmniejsze wykorzystywanie jej na cele niezwiązane z bytem człowieka czy zwierząt.

Do podlewania ogrodów czy roślin wykorzystujmy studnie znajdujące się na posesjach. Gromadźmy wody deszczowe, które doskonale nadają się do podlewania nie tylko roślin zewnętrznych, ale także tych domowych.
Zakręcajmy wodę przy myciu zębów czy goleniu się, regulujmy strumień wody odpowiednio do potrzeb!
Kośmy trawę wyżej, wyższa trawa utrzymuje wilgoć, która zapobiega wysychaniu.

Oszczędzanie wody poprzez zastosowanie dostępnych możliwości, jak studnia czy woda deszczowa, a także zmiana nawyków w codziennym życiu jest korzystne nie tylko dla portfela, lecz także dla środowiska czy mieszkańców naszej gminy.

Szanujmy wodę i jej nie marnujmy, aby wystarczyło jej dla wszystkich!