Bezpieczniej w Krzyżanowie

W Szkole Podstawowej w Krzyżanowie od 20 maja przez kilka dni trwał Bezpieczny Tydzień. To cykliczne wydarzenie związane jest z szeregiem działań na terenie szkoły.

Tegoroczny Bezpieczny Tydzień rozpoczął się od poniedziałkowego spotkania ze strażakiem – młodszym kapitanem Robertem Maczugowskim, który przygotował przydatną prezentację o tym, jak prawidłowo zachować się podczas pożaru. – Nauczyliśmy się poprawnych zachowań podczas zagrożenia, ale też wyzbyliśmy stereotypów i zbędnych nawyków z tym związanych – mówią uczestnicy pokazu.
Kolejnego dnia odbył się konkurs plastyczny w dwóch kategoriach wiekowych:
– klasy 0 – III „Bezpieczny dom – bezpieczne dziecko”,
– klasy IV – VIII „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”.
Uczniowie mieli przygotować w swoich klasach prace plastyczne w dowolnej technice. W tym dniu także pedagog Małgorzata Kordowiak-Sima przeprowadziła pogadankę profilaktyczną na temat telefonów komórkowych i zagrożeń związanych z ich nadużywaniem.
Jednym z zadań, w których uczniowie mieli wykazać się wiedzą, ale też pomysłowością było przygotowanie gazetek tematycznych prezentowanych później na forum szkoły przez wybranych przedstawicieli.
Kolejnym specjalistą w dziedzinie bezpieczeństwa, ale też przepisów prawa był zaproszony policjant – Hubert Michalak. Dzielnicowy z posterunku policji w Grabicy pokazał prezentację na temat używania Internetu w sposób zgodny z prawem. Opisał przypadki i wymienił kary za złamanie prawa dotyczącego bezpiecznego korzystania z różnorodnych portali internetowych, szczególnie tych najczęściej odwiedzanych przez młodzież. Na koniec spotkania odbył się panel dyskusyjny, podczas którego policjant odpowiadał na pytania nurtujące uczniów.
Bezpieczny Tydzień zakończył się turniejem wiedzy dla klas IV – VI od hasłem „Bezpieczeństwo przede wszystkim”.
Koordynatorem „Bezpiecznego Tygodnia” w Krzyżanowie była Jagoda Dąbrowska.

Fot. SP Krzyżanów