Jak zachować bezpieczeństwo w domu, gospodarstwie, na drodze. Tego dowiadują się uczniowie Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie podczas trwającego właśnie Bezpiecznego Tygodnia.
– Od 15 maja w naszej szkole trwa akcja: Bezpieczny Tydzień. Jej koordynatorem jest Jagoda Dąbrowska. Każdego dnia uczniowie szkoły biorą udział w rozmaitych działaniach mających związek z zachowaniem bezpieczeństwa, nie tylko na drodze, ale także w domu, w gospodarstwie domowym – informuje Wioletta Wyrębkiewicz z SP w Krzyżanowie. – W ramach przedsięwzięcia w poniedziałek gościliśmy przedstawiciela Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Michała Kędziorę, specjalistę od spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD), który przypomniał m.in. o tym, jak istotne jest użycie odblasków. Klasa IV wzięła z kolei udział w akcji: „Jabłko czy cytrynka”. Wraz z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego uczniowie nagradzali kierowców jabłkiem za wzorową postawę na drodze, a za drobne przewinienia karali cytryną. Uczniowie wcześniej przygotowani przez p. Dąbrowską, recytowali także wierszyki, w nagrodę lub za karę. Przygotowali również odpowiednie banery odnoszące się do bezpiecznego zachowania na drodze.
Wtorek poświęcony był na przypomnienie procedur dotyczących ewakuacji. Przeprowadzono też próbną ewakuację szkoły na wypadek pożaru. Akcja przebiegła sprawnie i szybko.
Na kolejne dni przygotowano prezentacje, wierszyki i scenki dotyczące bezpiecznych zachowań.
Było m.in. o tym, jak postępować ze zwierzętami, jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym, a także jak bezpiecznie korzystać z Internetu.
Przy okazji przypomnijmy, że zawsze w sytuacji zagrożenia można skontaktować się:
– pod numerem telefonu 800 100 100,
– przez formularz http://800100100.pl/napisz
– lub pisząc e-mail na pomoc@800100100.pl
800 100 100 – to bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych, takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.
Można też skorzystać z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.
A najlepiej poprosić o pomoc rodziców, wychowawcę, nauczyciela albo inną zaufaną osobę dorosłą!!!