Bezpieczny tydzień w Krzyżanowie

Rozmowy z policjantem, plakaty o bezpieczeństwie, a nawet pokazy aikido – to wszystko podczas „Bezpiecznego tygodnia” w Szkole Podstawowej w Krzyżanowie.

O bezpieczeństwie nigdy dość. Z tego też powodu od 14 do 18 maja w Szkole Podstawowej w Krzyżanowie trwała akcja „Bezpieczny tydzień”. Nad jej przebiegiem czuwały Elżbieta Świątko i Agata Szczegodzińska.
Pierwszego dnia w szkole gościł policjant – mł. asp. Hubert Michalak z komisariatu w Grabicy, który przeprowadził pogadankę z uczniami na temat bezpieczeństwa w Internecie, w domu i na ulicy. Pytania uczniów dotyczyły poruszania się po drodze na rowerze oraz odpowiedzialności za zdjęcia lub filmiki zrobione telefonem.
Kolejny dzień stał pod znakiem konkursu na plakat o tematyce bezpieczeństwa na drodze, w Internecie, zdrowego odżywiania.
W ramach „Bezpiecznego tygodnia” Krzyżanów gościł też jedną z piotrkowskich szkół aikido. Sensei Marta Wąs i sensei Michał Wąs opowiedzieli, na czym polega aikido, jaka jest historia tej sztuki walki. Trenerzy tłumaczyli, że aikido to sztuka walki łącząca w sposób harmonijny ciało i umysł ćwiczącego, w której głównym celem jest filozofia rozwoju i pojmowania życia. – Taktyka aikido polega na wykonywaniu uników, zasłon, dźwigni, rzutów. Płynność, precyzja i skuteczność ruchów sprawia, że dobrze wyszkolony aikidoka potrafi poradzić sobie nawet z kilkoma przeciwnikami. Podstawą obrony jest zejście z linii ataku poprzez zwrot lub całkowity obrót ciała. Aikidoka nie przeciwstawia się ciosom napastnika, lecz unika ich i wykorzystuje ich naturalną siłę. Umożliwia to obezwładnienie go, nagłe pozbawienie równowagi i przewagi, jaką dawał atak – mówiła sensei Marta. Po krótkim szkoleniu, kilku uczniów mogło spróbować omówionych technik.
Kolejnego dnia uczniowie oglądali filmiki Pascala i Hołowczyca, którzy uczyli, jak być bezpiecznym na drodze, ale także w sieci oraz jak się odżywiać, żeby być zdrowym i sprawnym.
W piątek uczniowie wystawili przedstawienie podsumowujące „Bezpieczny tydzień” w szkole.