Brytyjsko – polska pomoc dla ukraińskich sąsiadów

Dziewczyny z młodzieżowej drużyny OSP Gomulin przygotowują paczki

Zorganizowany w pierwszych dniach wojny w Ukrainie kiermasz Korpusu Kadetów Maltańskich w Wielkiej Brytanii pozwolił na zainicjowanie wspólnej akcji Młodzieży Maltańskiej w Londynie z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą OSP Gomulin. Młodzież Maltańska przekazała zebrane środki finansowe, dzięki którym młodzież z OSP Gomulin kupiła produkty żywnościowe dla obywateli ukraińskich, którzy znaleźli schronienie w gminie Wola Krzysztoporska.

Do wspólnej akcji tych dwóch wspaniałych młodzieżowych jednostek dołączyli darczyńcy indywidualni, co pozwoliło na przekazanie 100 paczek dla ukraińskich sąsiadów. W sumie przed obchodzoną przez wyznawców prawosławia 24 kwietnia Wielkanocą obdarowano blisko 300 osób.

Paczki wraz z życzeniami świątecznymi zostały przekazane do potrzebujących z miejscowości: Gomulin, Krężna, Jeżów, Woźniki, Budków, Majków Duży, Mzurki, Oprzężów, Krzyżanów, Wola Krzysztoporska oraz w stolicy powiatu Piotrkowie Trybunalskim.

– Dziękujemy osobom zaangażowanym w całe przedsięwzięcie, tym wszystkim w Wielkiej Brytanii, gomulińskim strażakom i MDP, Judycie Braun, Łukaszowi Jagiełło oraz paniom z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Woli Krzysztoporskiej. Dziękujemy za okazane wsparcie i za to, że mogliśmy liczyć na otwarte serca, które uczą zwłaszcza wchodzącą w dorosłe życie młodzież postaw prawdziwie chrześcijańskich – mówi wiceprezes OSP Gomulin Wojciech Kamiński.

Jednostka Kadetów Maltańskich UK skupia młodzież w wieku 12-18 lat (młodsi kadeci) oraz 18-21 (starsi kadeci). Kadeci, stanowiący młodzieżową gałąź Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego z Rodos i z Malty, w pełni uczestniczą w zakonnych misjach szpitalniczych i duchowych.
W kryzysie pandemii młodzieżowa jednostka Zakonu Maltańskiego wraz z grupą starszych wolontariuszy organizowała i koordynowała szereg akcji z myślą o osobach starszych, samotnych i pozbawionych dachu nad głową. Kilka zbiórek żywności i artykułów sanitarnych, odwiedzanie osób samotnych w domach, dostarczanie zakupów, a także szycie maseczek ochronnych – gdy zabrakło ich w sprzedaży – to tylko niektóre dokonania tego zespołu wolontariuszy. Pomoc maltańska Korpusu Kadetów to również programy trwające od lat w wymiarze regularnych inicjatyw: organizacja koncertów charytatywnych na rzecz szpitali i osób kalekich, wspomaganie Polaków z ulic Londynu (dostarczanie posiłków, odzieży, artykułów medycznych), dbanie o groby polskich żołnierzy i osób zasłużonych dla polskiej społeczności. Wreszcie wspomnieć należy o wielkiej trosce o domy opieki, które regularnie odwiedzane są przez kadetów. Do tych wspaniałych akcji należy dodać wspólną z gomulińską młodzieżą pomoc dla ofiar wojny z Ukrainy.

Fot. OSP Gomulin