Bujny na spotkaniu szkół Kaczyńskich

Uczniowie w strojach galowych ze sztandarem

Wzięli udział w upamiętnieniu rocznicy zbrodni katyńskiej i poznawali Mazury. Delegacja Szkoły Podstawowej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Bujnach brała udział w I Zjeździe Stowarzyszenia Szkół i Przedszkoli im. Marii i Lecha Kaczyńskich, który w dniach 19 – 25 kwietnia 2023 r odbył się w Chełchach, w województwie warmińsko-mazurskim.

W wydarzeniu udział wzięły, oprócz placówki z Bujen, delegacje szkół i przedszkola należących do Stowarzyszenia: Przedszkole Publiczne im. Marii Kaczyńskiej w Krynicach, Szkoła Podstawowa im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Skokowej, Szkoła Podstawowa im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Cieszynie, Szkoła Podstawowa im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Podsarniu.
– Podczas pobytu wzięliśmy udział w uroczystych obchodach 83. rocznicy zbrodni katyńskiej. Przed pomnikiem poświęconym ofiarom zbrodni, w asyście pocztów sztandarowych, zostały złożone kwiaty, a następnie dyrektor szkoły Karol Marchel zaprosił gości i uczniów na wzruszającą część artystyczną. W dalszej części odbyły się prezentacje każdej ze szkół przybyłych na uroczystość. Uczniowie klasy VII i VIII goszczącej nas szkoły zaprezentowali również poloneza – opowiada o wizycie dyrektor SP w Bujnach Bogusława Bajerowska. – Stowarzyszenie Szkół i Przedszkoli im. Marii i Lecha Kaczyńskich dla uczestników zjazdu zorganizowało wycieczkę. Płynęliśmy statkiem „Serwy” z Augustowa do Studzienicznej, którym podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku płynął Święty Jan Paweł II. Podczas rejsu mieliśmy okazję przeprawiać się przez jedną ze śluz, znajdującą się na Kanale Augustowskim. Byliśmy w Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej i Kościele św. Marii Magdaleny w Mikaszówce. Zwiedziliśmy Pokamedulski Klasztor w Wigrach. Nie zapomnieliśmy również o Matce Ziemi i w przeddzień Międzynarodowego Dnia Ziemi, dzięki Nadleśnictwu Płaska, sadziliśmy lipy w Puszczy Augustowskiej. Podczas całej wycieczki podążaliśmy Szlakiem Papieskim.
Spotkanie przyniosło wiele pozytywnych wrażeń. – Uczniowie naszej szkoły zintegrowali się z uczniami innych szkół i wychowankami przedszkola. Był to czas wymiany doświadczeń, nawiązania nowych znajomości i określenia planów na przyszłość dla działalności Stowarzyszenia Szkół i Przedszkoli im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Wróciliśmy pełni zapału do realizacji celów Stowarzyszenia, wspólnych projektów w zgodzie z ideami naszego patrona śp. Lecha Kaczyńskiego – dodaje dyrektor SP Bujny.

Fot. SP Bujny