„Czerwone Strzały” z Parzniewic najlepsze w kraju

Członkowie Dziecięcej Drużyny Pożarniczej „Czerwone Strzały” działającej przy OSP Parzniewice wygrali II Zawody Halowe Dziecięcych Drużyn Pożarniczych.

W tych ogólnopolskich zawodach, które 29 lutego rozegrano w Zakrzowie, brały udział 24 drużyny z 8 województw, w tym nasza wspaniała dziesiątka „Czerwonych Strzał”: Szymon Kowalski, Wojtek Krzesiński, Marysia Pietras, Maja Wiśniewska, Igor Robak, Igor Hemer, Adam Stemplewski, Adrian Olejnik, Krzysztof Aksamit, Szymon Kuśmierek.
– Startowaliśmy jako jedyna drużyna z województwa łódzkiego i chcemy promować takie działania, bo zasada „współpraca i szacunek”, którą wpajaliśmy dzieciom, zaowocowała. Nie było żadnych problemów, że komuś coś się nie udało. Doping był cały czas. Zrobimy wszystko, żeby zapewnić ochotniczym jednostkom byt, bo w czasach smartfonów, komputerów i Facebooka trudno jest ściągnąć chętnych, a w wielu jednostkach są problemy personalne – mówi Marcin Krzesiński, dowódca DDP „Czerwone Strzały”. – Chcemy podkreślić perfekcyjne przygotowanie zawodów przez organizatora, czyli OSP Polska Cerekiew i dodać, że ich obsługą zajmowali się młodzi adepci straży z młodzieżowych drużyn pożarniczych. Brawa dla tych młodych ludzi.
Zawodnicy startowali w sześciu konkurencjach. Dwie z nich miały ściśle strażacki charakter. Pozostałe cztery – charakter ogólnosprawnościowy. Było tzw. rozwinięcie bojowe, czyli łączenie węży, sztafeta pożarnicza, bieg z jajkiem, przekładanie piłeczek (wodociąg), bieg na trzech nogach i skręcanie śrubek. O klasyfikacji końcowej decydowała oczywiście suma punktów zdobytych we wszystkich konkurencjach.
Turniej od samego początku układał się znakomicie dla drużyny z Parzniewic, bo już po pierwszej konkurencji znajdowała się na drugim miejscu. Podobnie było po drugiej, trzeciej i czwartej konkurencji, natomiast po piątej drużyna „Czerwonych Strzał” awansowała na pierwsze miejsce i prowadzenia nie oddała do samego końca. Tym samym reprezentanci OSP Parzniewice wygrali II Zawody Halowe Dziecięcych Drużyn Pożarniczych o Puchar Przechodni Marszałka Województwa Opolskiego. Warto dodać, że wyjazd na zawody naszych małych strażaków wsparł Urząd Marszałkowski w Łodzi.
Zawodnicy oraz ich opiekunowie wracali z Zakrzowa w wyśmienitych nastrojach. W Szkole Podstawowej w Parzniewicach zorganizowano specjalny apel, podczas którego gratulowano sukcesu młodym strażakom, którzy są uczniami tej szkoły. Jak podkreśla Adrianna Grela, dyrektor placówki, zwycięstwo „Czerwonych Strzał” to sukces dla całej lokalnej społeczności – Dla nas wszystkich to ogromne wydarzenie. Znaleźli się panowie, którzy zainspirowali naszych uczniów i wygrali. Są to dzieci z klas 1 – 3, więc jeszcze maluchy. Niektórzy ze strażą mają do czynienia od urodzenia, bo działają w niej rodzice, więc ta straż to dla nich całe życie – tłumaczy Adrianna Grela.
Dziecięca drużyna pożarnicza w Parzniewicach istnienie od 4 lat. Liczy 10 członków. Dzieci – pod opieką Marcina Krzesińskiego i Tomasza Witkowskiego, kronikarza jednostki – trenują średnio raz w tygodniu. W strażnicy, dzięki dotacji strażackiej, działa od niedawna siłownia dla młodzieży.
Mamy nadzieję, że mali strażacy będą dalej rozwijać swoją pasję i za kilkanaście lat zasilą szeregi tej dorosłej OSP.

Fot. OSP Parzniewice