Czy w gminie jest bezpiecznie?

W ciągu roku 73 przestępstwa, 786 interwencji i 335 mandatów karnych. Czy na terenie gminy Wola Krzysztoporska jest bezpiecznie?

Na to pytanie odpowiadał podczas ostatniej sesji Rady Gminy (22 września) komendant Komisariatu w Grabicy podkom. Krzysztof Pach, bo to właśnie ten Komisariat swoim działaniem obejmuje dwie gminy: gminę Grabica i gminę Wola Krzysztoporska. Jest to teren o powierzchni 297 km kw.
– W odniesieniu do dwóch gmin na pewno w gminie Wola Krzysztoporska przestępstw jest więcej (52,9% ogółu – 136 – wszczętych postępowań – przyp. red.) – mówi podkom. Krzysztof Pach z komisariatu w Grabicy. – Tak wynika ze statystyki. Ogólnie jednak – jeśli chodzi o kategorie przestępstw (kradzieże, kradzieże z włamaniem, niealimentacja, znęcanie się) notujemy spadek ich liczby. Szczególną uwagę na terenie gminy Wola Krzysztoporska należy zwrócić na kradzieże dokonywane z niezabezpieczonych budynków gospodarczych oraz kradzieże z włamaniami. Przestępstwa te są dokonywane w przeważającej większości w godzinach wieczorno-nocnych. Sprawcy wykorzystują nagminne pozostawianie budynków gospodarczych bez jakiegokolwiek zamknięcia – dodaje komendant.
W okresie od 1 września 2014 r. do 31 sierpnia 2015 r. na terenie gminy Wola Krzysztoporska odnotowano 3 uszkodzenia mienia, 3 rozboje, 1 włamanie do mieszkania, 5 włamań do samochodów, 6 włamań do innych obiektów, 4 kradzieże mieszkaniowe, 15 innych kradzieży, 17 innych przestępstw (w tym znęcanie się). Zatrzymano też 19 nietrzeźwych kierowców. Wskaźnik wykrywalności ogólnej w 2015 r. określono na 38,7%.

Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Grabicy w okresie sprawozdawczym przeprowadzili ogółem 1378 interwencji, z czego 786 na terenie gminy Wola Krzysztoporska. Zatrzymano 12 osób poszukiwanych. Przeprowadzono 248 wywiadów i ustaleń, sporządzono 178 wniosków o ukaranie do sądu.
Nałożono też 335 mandatów karnych. – 40% z nich określa się jako „szczególnie uciążliwe”, czyli np. za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, zaśmiecanie, przeklinanie, nieobyczajne zachowanie itp. – wyjaśnia podkom. Pach.
Podczas dyskusji o bezpieczeństwie radni zgłaszali konkretne sprawy wymagające interwencji policji. – Dziękujemy za te informacje i czekamy na kolejne sygnały. Oczekujemy, że społeczeństwo będzie nam podpowiadać, które rejony są bardziej zagrożone – mówił komendant Pach.

Wójt gminy Roman Drozdek pytał z kolei, kiedy na teren gminy wróci komisariat policji.
– Zdarzeń na terenie gminy Wola Krzysztoporska jest więcej (prawie 53%) niż w Grabicy, wychodzi więc na to, że siedziba komisariatu powinna się znajdować w Woli Krzysztoporskiej, co na pewno wpłynęłoby na zmniejszenie przestępczość w naszej gminie i na pewno nie wpłynęłoby na zwiększenie przestępczości na terenie gminy Grabica. Największe zagrożenia to osiedle w Woli Krzysztoporskiej, dyskoteka, droga krajowa nr 1, nr 8. Rozmowy z komendantem miejskim w sprawie przywrócenia siedziby komisariatu wciąż są prowadzone – mówił wójt Roman Drozdek.
Póki co gmina stara się o uruchomienie chociażby policyjnego punktu obsługi interesanta. Kiedy i czy w ogóle to nastąpi – wciąż jeszcze jednak nie wiadomo.
– My ze swej strony wszystkie wymagania już spełniliśmy. Pomieszczenia są przygotowane i teraz czekamy na podpisanie porozumienia i zatrudnienie policjanta – dodał wójt. – Oprócz tego nadal zmierzać będziemy do przywrócenia siedziby komisariatu w Woli Krzysztoporskiej, ponieważ jak wynika ze złożonego sprawozdania, liczba przestępstw na terenie naszej gminy jest większa. Przypomnijmy, że reorganizacja komisariatów wraz z umieszczeniem siedzib na terenie powiatu należy do kompetencji komendanta miejskiego policji po uzgodnieniu ze starostą powiatu – dodaje wójt gminy Wola Krzysztoporska.

Na razie można skorzystać z pomocy dzielnicowych. Przypomnijmy, że gmina Wola Krzysztoporska podzielona jest na dwa rejony służbowe dzielnicowych:
Rejon 1 – obsługiwany przez dzielnicowego sierż. szt. Huberta Michalaka, tel. komórkowy służbowy: 516-437-002 obejmuje miejscowości: Jeżów, Kolonia Jeżów, Wygoda, Piaski, Glina, Krzyżanów, Kolonia Krzyżaków, Bujny, Kolonia Bujny, Kargał Las, Parcela Jeżów, Siomki, Gąski, Krężna, Kolonia Krężna, Wola Rokszycka, Rokszyce I, Rokszyce II, Wola Krzysztoporska.
Rejon 2 – obsługiwany przez dzielnicowego asp. Karola Wrzeszcza obejmuje miejscowości: Parzniewice, Parzniewiczki, Poraj, Pawłow Górny, Pawłów Dolny, Borowa, Kolonia Borowa, Bogdanów, Kolonia Bogdanów, Miłaków, Moników, Kacprów, Radziątków, Kozierogi, Mąkolice, Woźniki, Kolonia Woźniki, Mzurki, Stradzew, Budków, Blizn, Praca, Żachta, Gomulin, Kolonia Gomulin, Laski, Ludwików, Piekary, Majków Duży, Oprzężów.