„Dęciaki” zagrały w Woli Krzysztoporskiej

„Jest w orkiestrach dętych jakaś siła” – chciałoby się zacytować słowa piosenki po wysłuchaniu uczestników I Regionalnego Przeglądu Amatorskich Orkiestr Dętych, który 13 maja odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej.

Do rywalizacji przystąpiły trzy orkiestry z gmin Drużbice, Czarnocin i Wola Krzysztoporska oraz zespół instrumentalny Tembr z Wolborza.
Oficjalnego otwarcia przeglądu dokonał zastępca wójta gminy Wola Krzysztoporska Mieczysław Warszada, mówiąc m.in. o roli muzyki w życiu każdego człowieka.
Swoją obecnością przegląd zaszczycili goście: sekretarz gminy Czarnocin Honorata Krajewska, dyrektor Wolborskiego Centrum Kultury Kamila Dubilas-Boroń oraz przedstawiciele Zarządu Fundacji Wspierania Folkloru Wiejskiego i Miejskiego w Mzurkach – Jacek Kobylański, Janusz Stus, Ryszard Cieślak oraz Paweł Rychter.
Przy pulpicie akustycznym zasiadł Mariusz Wieczorek, a przegląd poprowadził Marcin Strumiłło.

W składzie jury znalazła się para profesjonalistów z Pabianic: Ewa Szymkiewicz – artystka operowa (mezzosopran) oraz Sławomir Bartkiewicz – multiinstrumentalista. Ocenie podlegał dobór repertuaru, wykonanie, prezentacja oraz ogólny wyraz artystyczny.
– Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie wykonania konkursowe miały bardzo wysoki oraz wyrównany poziom. Wszystkie zespoły zaprezentowały ciekawy repertuar. Oprócz piosenek marszowych i wiązanek pieśni wojskowych pojawiły się współczesne utwory w ciekawych aranżacjach („Skrzydlate Ręce”, „Hallelujah” oraz wiązanki swingowo-dance’owe). Wykorzystano również ciekawe „wstawki” wokalne – mówi Jolanta Kołacińska, dyrektor GOK w Woli Krzysztoporskiej.

Jaki był ostateczny werdykt jury?

Puchar wójta gminy Wola Krzysztoporska, I miejsce i nagrodę w kwocie 800 złotych wywalczyła Orkiestra Dęta „Suchcice i okolice” z Drużbic.

Puchar przewodniczącej Rady Gminy i nagroda w wysokości 600 złotych za zajęcie II miejsca zostały przyznane zespołowi TEMBR z Wolborza.

Puchar dyrektora GOK-u i nagroda w kwocie 400 złotych za zajęcie III miejsca trafiły do Orkiestry Dętej z Gomulina.
Były to nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Woli Krzysztoporskiej.

Wyróżnienie, statuetka i nagroda 300 złotych ufundowana przez Fundację w Mzurkach trafiły do Orkiestry Dętej w Czarnocinie.
Przegląd został zorganizowany przez GOK przy współpracy Fundacji Wspierania Folkloru Wiejskiego i Miejskiego w Mzurkach, a odbywał się pod patronatem wójta gminy Wola Krzysztoporska. Pomimo że było to pierwsze regionalne spotkanie miłośników orkiestr dętych, należało do bardzo udanych, a organizatorzy już dziś zapraszają na kolejne.