Dyskutowali o bezpieczeństwie w gminie!

W Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej 12 kwietnia odbyła się społeczna debata o bezpieczeństwie na terenie gminy z udziałem przedstawicieli policji. Było to pierwsze z cyklu spotkań zatytułowanych „POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE – MOŻESZ MIEĆ NA NIE WPŁYW”.

A wzięli w nim udział: zastępca komendanta miejskiego policji w Piotrkowie Trybunalskim – mł. insp. Jacek Rzepkowski, komendant Komisariatu Policji w Grabicy podinsp. mgr Krzysztof Pabich, dzielnicowi obsługujący teren gminy: st. asp. Karol Wrzeszcz i mł. asp. Hubert Michalak, nadkomisarz Jan Janicki z Wydziału Ruchu Drogowego, przedstawiciele samorządu reprezentowani m.in. przez zastępcę wójta Mieczysława Warszadę i radnych gminnych. Obecni byli także przedstawiciele sołectw i mieszkańcy zainteresowani poprawą bezpieczeństwa.
Punktem wyjścia była analiza najistotniejszych zagrożeń diagnozowanych także dzięki „Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Zrozumiały niepokój mieszkańców wzbudziła niedawna seria włamań do domów. Jak poinformowała policja – w tej sprawie na razie nie przedstawiono nikomu zarzutów, ale wciąż trwają prace operacyjne.
Swoje priorytetowe zadania przedstawili też dzielnicowi. Jednym z bardziej uciążliwych problemów, jakie sygnalizują mieszkańcy, jest spożywanie alkoholu w miejscach do tego nieprzeznaczonych (np. pod sklepem, na klatce schodowej). Duży problem dla mieszkańców osiedla w Woli Krzysztoporskiej stanowią właśnie „klienci” znajdującego się tam całodobowego sklepu z alkoholem. Podobny problem z pijącymi pod sklepem mają mieszkańcy Blizina.
Z dużym zainteresowaniem spotkała się także informacja o odtworzeniu posterunku w Woli Krzysztoporskiej. Jak informuje policja – jeszcze w kwietniu Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi powinna ogłosić przetarg na jego budowę.
Swoje uwagi co do stanu bezpieczeństwa zgłaszali także mieszkańcy. Sołtys Jeżowa Anetta Barczyk mówiła o serii „wizyt” osób, które próbowały namawiać starsze osoby, bezpodstawnie powołując się na Urząd Gminy, do różnego rodzaju zakupów. Zastępca wójta Mieczysław Warszada z kolei sygnalizował problem dewastowania dróg gminnych przez samochody ciężarowe o nadmiernym tonażu.
– Mam nadzieję, że taka forma komunikowania się ze społeczeństwem wejdzie na stałe do kalendarza planowanych przedsięwzięć. Spotkania takie służą diagnozowaniu realnych problemów i zagrożeń najbardziej dokuczliwych dla mieszkańców gminy, a także formułowaniu rekomendacji dla policji – podsumował prowadzący debatę komendant Komisariatu Policji w Grabicy podinsp. mgr Krzysztof Pabich.
Debatę zorganizowano z inicjatywy policji i wójta gminy Wola Krzysztoporska Romana Drozdka.