Dzieci z Parzniewic same zrobiły sobie galerię sztuki

Dzieci oglądają własne prace

Kiedy z powodu pandemii nie można odwiedzać muzeów i galerii sztuki, można je sobie zrobić samodzielnie. Na taki wspaniały pomysł wraz ze swoją wychowawczynią Karoliną Stempień wpadły dzieci z zerówki Szkoły Podstawowej w Parzniewicach.

– Dzieci obdarzone są bogatą wyobraźnią i są wyjątkowo chłonnymi odbiorcami sztuki. Kontakt z nią pobudza ich intelekt, wyzwala emocje. Sztuka ma niezwykłe walory poznawcze właśnie dla dzieci, zwłaszcza jeśli mogą doświadczać jej wszystkim zmysłami, a także same ją tworzyć. Uczestnictwo w kulturze ma też istotne znaczenie w budowaniu zarówno tożsamości kulturowej człowieka, jak i jego świadomości. Ma szczególne znaczenie edukacyjne: kształtuje postawę otwartości na odmienność, ciekawość świata i zrozumienie własnych uwarunkowań kulturowych – mówi pomysłodawczyni szkolnej galerii sztuki Karolina Stempień.

Dzieci z zerówki stanęły przed nietuzinkowym zadaniem plastycznym – zmierzyły się z dziełami wielkich artystów. Przejrzały szereg reprodukcji, m.in. Pabla Picassa, Vincenta van Gogha, Edwarda Muncha, Salvadora Dali czy Leonarda da Vinci. Zaintrygowała ich twórczość P. Picassa i z wielkim szacunkiem i podziwem odniosły się do twórczości Leonarda da Vinci. Skutkiem zajęć są wspaniałe prace małych artystów.
Obecna sytuacja epidemiczna nie pozwala na organizowanie wyjazdów, więc wychowawca zerówki ze Szkoły Podstawowej w Parzniewicach K. Stempień postanowiła zorganizować w auli szkoły galerię sztuki. Artyści z oddziału przedszkolnego przez chwilę poczuli się jak na prawdziwym wernisażu.
(zdjęcia K. Stempień)