Ekoprzedszkolaki będą miały ekoogród

Maluchy z Przedszkola Samorządowego w Woli Krzysztoporskiej już niedługo będą się mogły cieszyć ekologicznym ogródkiem przy swojej placówce. Gmina otrzymała na ten cel dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi w wysokości prawie 33 tys. zł. Resztę – 15% wartości zadania – dopłaci z własnego budżetu.


Dzieci powinny obserwować, badać, eksperymentować. Właśnie takie możliwości ma im dać powstający ogródek dydaktyczny. Znajdzie się on po wschodniej stronie budynku przedszkola (od północy graniczył będzie z terenem Gminnego Ośrodka Kultury, od wschodu – z terenami otwartymi pól i łąk, od zachodu z wjazdem, a od południa – z górką saneczkową).
Zorganizowany zostanie na zasadzie kilku przystanków. Pierwszy zapozna maluchy z kodeksem małego ekologa. Drugi – ogród ziołowo-warzywny – to miejsce, w którym dzieci samodzielnie będą hodować i pielęgnować rośliny. Kolejny – stacja meteorologiczna – wyposażony zostanie w przyrządy do obserwacji podstawowych parametrów klimatycznych. Gra terenowa na czwartym przystanku pozwoli z kolei poznać różne gatunki i zwyczaje owadów. Będzie też ogród sensoryczny, czyli kolorowe rabaty z pachnących bylin i roślin cebulkowych wabiących owady połączone ze ścieżką o zróżnicowanej fakturze. Przystanek szósty stanowiło będzie ptasie osiedle z grą dydaktyczną, karmnikami i budkami lęgowymi. Zajęcia w plenerze będzie można z kolei przeprowadzić w drewnianej altanie, która stanowić też będzie miejsce relaksu dla maluchów. Ostatni przystanek stanowić będzie skocznia. Tor do skoku w dal zwierał będzie informacje o najlepszych skoczkach w przyrodzie. Dzieci będą się mogły z nimi porównać.
Ogród ma być gotowy do 7 listopada tego roku. Gmina Wola Krzysztoporska dostała na ten cel dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w wysokości 32.990 zł (85% wartości całkowitej zadania). Resztę dopłaci z własnego budżetu. Ostateczny koszt całego projektu będzie znany po wyłonieniu wykonawców.

www.zainwestujwekologie.pl