„Folklor znajdzie cię wszędzie”, ale w Mzurkach najszybciej

Pasjonatki wójt i przewodnicząca Rady Gminy na scenie

Park dworski w Mzurkach wypełnił się w czwartek, 30 maja piękną, ludową muzyką. Odbywa się tu bowiem dwudniowa majówka pod hasłem „Folklor znajdzie cię wszędzie”. Pierwszego dnia zaprezentowały się ludowe zespoły śpiewacze i kapele podwórkowe, a dziś, 31 maja zagrają orkiestry dęte. Wydarzeniu towarzyszy akcja charytatywna, w którą włączyły się Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Wola Krzysztoporska.

Dzięki uprzejmości właściciela terenu – Józefa Stępnia, dwudniowy piknik odbywa się w pięknym, podworskim parku w Mzurkach, a gospodarzem wydarzenia jest związana z tym miejscem Kapela Spod Dębu (tego 600-letniego dębu, który rośnie właśnie w parku).
Muzyczną ucztę rozpoczęli gospodarze – Kapela Spod Dębu, a po nich na scenie wystąpili: Piotrkowianie, Jacy Tacy z Moszczenicy, Piliczanie, Pasjonatki, Grabiczanie, Wolborskie Nuty, sieradzka kapela Pożarniki, Ale Babki z Drużbic, Nad Wolbórką i Marzenie z gminy Regnów. Publiczność mogła więc posłuchać zespołów ludowych i kapel podwórkowych z różnych stron województwa łódzkiego. – Mamy zespoły z Sieradza, powiatu bełchatowskiego, piotrkowskiego i rawskiego. W czwartek wystąpiło 11 kapel i zespołów, natomiast w piątek wystąpi 6 orkiestr dętych. To już trzecia edycja tego wydarzenia. Mamy też atrakcje dla dzieci i dorosłych. Są stoiska KGW z pysznym jedzeniem, wesołe miasteczko. Trzeba przyznać, że ten folklor przyciąga do nas ludzi, bo nie ma tego zbyt dużo w naszym regionie. Przyjeżdżają tutaj osoby, które szukają takiej muzyki i za to im bardzo dziękuję – mówi Marcin Pawlikowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej, który był organizatorem wydarzenia.
Popularność imprezy podkreśla także wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, który objął to wydarzenie swoim honorowym patronatem i który wraz z przewodniczącą Rady Gminy Kamilą Kaczorowską wręczał wszystkim uczestnikom wyróżnienia. – Cieszę się, że folklor w Mzurkach stał się już tradycją. To miejsce przesiąknięte jest naszą kulturą i folklorem, gdzie możemy się pobawić, pośpiewać i potańczyć. Tak się składa, że w tym roku wspólnie z GOK-iem postanowiliśmy, że także w piątek zabrzmi muzyka – tym razem orkiestr dętych. Ta muzyka ma swoją specyfikę i również przyciąga wielu sympatyków – mówi wójt Roman Drozdek.
Występy orkiestr dętych rozpoczną się od godziny 15.00 (31 maja). Zapraszamy!
Warto dodać, że piknikowi towarzyszy akcja charytatywna na rzecz Piotra, który przeszedł operację guza mózgu i wymaga długiej rehabilitacji. W akcję włączyły się Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały ciasta i jedzenie. Środki z ich sprzedaży zasilą potrzebującego pomocy Piotra.

Fot. Anna Wiktorowicz