Gigantyczna burza pokrzyżowała plany kolarzom

peleton przejeżdża przez lotny finisz przed budynkiem Urzędu Gminy w Woli Krzysztoporskiej

Kolarze zdołali jeszcze przejechać przez lotny finisz w Woli Krzysztoporskiej, a później rozpętało się prawdziwe pogodowe piekło i wyścig przerwano. Mowa o III etapie 35. Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków. Co ważne jednak, grupa dzielnych kibiców w Woli Krzysztoporskiej nie zawiodła!

A do kibicowania zagrzewał zebranych Marcin Cecotka z Radia Strefa FM Piotrków, który przypomniał także o naszych lokalnych bohaterach ścigania się, m.in. mieszkańca Woli Krzysztoporskiej Zbigniewa Albina, byłego zawodnika Startu Piotrków Trybunalski. Odwiedził nas także Marek Leśniewski (sześciokrotny mistrz Polski, medalista mistrzostw świata (1989) i igrzysk olimpijskich w Seulu (1988), zwycięzca Tour de Pologne (1995).
Dawne wyścigi wspominali także mieszkańcy. – Pamiętam, ze kiedy byłam małą dziewczynką, jeździłyśmy z mamą rowerem do Rozprzy, by tam oglądać przejazd Wyścigu Pokoju – mówi Agnieszka Koszelak, która przyszła kibicować z siostrzenicą.
Gorące kibicowskie serca nie dały jednak rady burzowym chmurom.
Jak piszą organizatorzy, trzeci etap 35. Wyścigu 'Solidarności’ i Olimpijczyków rozpoczął się, ale nie skończył. Po przejechaniu przez kolarzy premii w Woli Krzysztoporskiej, po przekroczeniu 85 kilometra wyścig został zatrzymany, bowiem z nieba woda lała się hektolitrami. Widoczność była znikoma, dwa trzy metry. Skutkiem oberwania chmury były połamane drzewa, a woda sięgała miejscami połowy rowerowych kół. Kolarze chowali się w wozach technicznych, a ci, dla których zabrakło miejsc, siadali w bagażnikach, za osłonę mając tylne klapy pojazdów, a także w okolicznych szopach. – Komisja sędziowska, po zasięgnięciu opinii organizatora, podjęła decyzję o anulowaniu etapu – powiedział Paweł Skorek, komisarz II wyścigu. Dyrektorzy sportowi grup zgodzili się z decyzją i etap zakończył się przed Starą Wsią w województwie łódzkim. – Nie chcieliśmy narażać życia i zdrowia kolarzy – stwierdził Waldemar Krenc, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego WSiO.

Fot. Anna Wiktorowicz

Zdj. Patrycja Bednarek

Zdj. Patrycja Bednarek

Zdj. Karolina Łuczyńska