
Zgodnie z tradycją Dożynki Gminy Wola Krzysztoporska co roku odbywają się w innej miejscowości. Tym razem 18 sierpnia zorganizowano je w Mąkolicach. W programie znalazł się nie tylko dożynkowy ceremoniał. Przygotowano też sporo atrakcji, nie tylko kulinarnych, ale i muzycznych.
– To dzień radości i wdzięczności za zebrane plony. Jesteśmy gminą typowo rolniczą, dlatego to święto leży głęboko w sercu wszystkim mieszkańcom – mówił wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. – Od lat mamy taką tradycję, że tak zwany „sierp tatowy” (nazwa zaczerpnięta z sagi „Sami Swoi”) krąży po terenie całej gminy i „wyznacza” miejsca, gdzie to wyjątkowe święto jest przeprowadzone. W tym roku były to gościnne Mąkolice. Już dziś też sierp przeszedł w posiadanie kolejnego sołectwa – Rokszyc – i to tam w przyszłym roku odbędą się dożynki.
Z kolei Kamila Kaczorowska – przewodnicząca Rady Gminy Wola Krzysztoporska podkreślała zaangażowanie pań z KGW. – Przybyły liczne delegacje kół gospodyń wiejskich, mamy 16 wystawienniczych namiotów przygotowanych przez panie z naszych sołectw. Mamy konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Cieszymy się, świętujemy, bo to jest ten dzień radości za zebrane plony i za ten chleb, który możemy mieć na stołach.
Dożynkowy ceremoniał składania wieńców i dzielenia chleba poprzedziła msza święta odprawiona w intencji rolników. A sprawiedliwym podziałem bochna wypieczonego z tegorocznych plonów zajął się wójt Roman Drozdek z przewodniczącą RG Kamilą Kaczorowską i starostami dożynek. A w tym roku byli nimi Beata Członka oraz Rafał Mazurczyk.
Beata Członka, starościna dożynek jest związana z Mąkolicami od urodzenia. Wspólnie z mężem od 30 lat prowadzi 25-hektarowe gospodarstwo rolne nastawione na produkcję zbóż oraz bydła mięsnego. Na co dzień zajmuje się pracą w kwiaciarni, a jej kolejną pasją jest gotowanie. Każdą wolną chwilę poświęca na rzecz lokalnego koła gospodyń, a ze względu na swój temperament doskonale godzi obowiązki żony, matki i babci z pracą w rolnictwie i na rzecz lokalnej społeczności.
Rafał Mazurczyk, starosta dożynek, ma 34 lata. Jest mieszkańcem Mąkolic i to właśnie tutaj prowadzi wraz z rodziną gospodarstwo rolne. Od najmłodszych lat związany jest z pracą na roli, która stała się nie tylko jego pracą, ale i pasją. Gospodaruje na 80 ha. Uprawia głównie pszenicę, rzepak i kukurydzę na ziarno. Jest również hodowcą trzody chlewnej. W wolnym czasie podróżuje po Polsce na swoim motocyklu. Poza pracą i pasjami starosta chętnie wspiera działalność lokalnego KGW i OSP.
Na dożynkach nie mogło zabraknąć wieńców dożynkowych, a do konkursu o miano tego najpiękniejszego stanęło 14 KGW. Po trudnych obradach jury wyniki były następujące:
I miejsce KGW Laski
II miejsce KGW Woźniki Kolonia
III miejsce KGW Bujny
Ale to nie koniec zmagań. O puchary walczyli też uczestnicy turnieju sołectw pn. „Złap byka za rogi”, którzy udowadniali swoją sprawność na mechanicznym rodeo. Tu I miejsce zajął Rafał Członka (sołectwo Mąkolice), II – Damian Broniarczyk (sołectwo Parzniewice), a III – Kamil Broniarczyk (sołectwo Poraj).
Emocji dostarczyło także losowanie wśród mieszkańców ufundowanych przez władze gminy dwóch rowerów.
Sołectwo Mąkolice – gospodarze imprezy – zorganizowało również swój własny konkurs na najciekawszą ozdobę (tzw. witacze dożynkowe). A fantazji mieszkańcom nie brakowało. Były żubry, olbrzymie figury, ale ostatecznie konkurencję wygrał wóz drabiniasty zaprzężony w słomianego konia wykonany przez państwa Agnieszkę i Zbigniewa Bednarków. II miejsce przypadło rodzinie Kasztelanów, a III – Kuberów. Wyróżnienia trafiły do rodziny Wolankiewiczów i mieszkańców części wsi zwanej potocznie Czartkiem.
Nie zabrakło także śpiewów i muzyki. Na dożynkowej scenie wystąpiły Mąkoliczanki, Pasjonatki, Mateusz Mijal oraz KORDIAN, a zabawa taneczna z DJ-em trwała do późnych godzin nocnych.
Wcześniej podziękowano tym, którzy wsparli organizację wydarzenia – sponsorom głównym, którymi byli: Firma Kaufland Polska Markety Centrum Dystrybucyjne w Rokszycach, Michał Lacheta Usługi Transportowe w Piekarach, Firma IBG INSTALBUD z Rzeszowa oraz sponsorom i partnerom wspierającym, wśród których znaleźli się: Dawid Psujek DD-Dach Kompleksowe usługi dekarskie, Marcin Wolankiewicz Firma M-Trans Usługi transportowe oraz ochrona osób i mienia, Kamil Ziółkowski Firma PROFIL Inżynieria Lądowa z Radomska, Łukasz Stępień Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe EKOINŻBUD, Joanna i Paweł Książkowie – Masarnia Książek z Piekar, Firma EKO-REGION Sp. z o.o. Gospodarka odpadami, Drukarnia Arpaprint z Bełchatowa, Firma REK IN LODZ.
Organizacją wydarzenia zajął się Gminny Ośrodek Kultury pod dyrekcją Marcina Pawlikowskiego przy ogromnym zaangażowaniu i współpracy mieszkańców Mąkolic z sołtys Natalią Stelmaszczyk, lokalnego KGW pod wodzą Adriana Członki i strażaków OSP.
Na zdjęciach uczestnicy Dożynek Gminnych w Mąkolicach.
Fot. Patrycja Bednarek