Gminny Dzień Strażaka świętowali w Woźnikach

W tym roku druhowie ochotnicy z terenu gminy Wola Krzysztoporska świętowali w Woźnikach. W sobotę (6 maja) odbył się tu Gminny Dzień Strażaka.

Obchody rozpoczęła o godzinie 13.00 msza święta w kaplicy w Woźnikach. Tu słowa do strażaków skierował ks. profesor Zdzisław Małecki, podkreślając ich rolę w kultywowaniu tradycji i wiary. Po mszy druhowie w uroczystej defiladzie przeszli na plac przed strażnicą, gdzie odbyła się zbiórka pododdziałów z całej gminy. Był to też doskonały moment, aby przekazać strażakom nie tylko życzenia, ale i wyróżnienia.
Odznaką „Wzorowego Strażaka” wyróżniony został młody druh z OSP Bogdanów Kacper Komorowski.
Dyplomy i wyróżnienia od wójta gminy Romana Drozdka otrzymały wszystkie jednostki, a odebrali je prezesi zarządów OSP.
Statuetki i indywidualne wyróżnienia wójta gminy trafiły natomiast do pięciu osób. A byli to: prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP Grzegorz Konecki, komendant gminny OSP Mirosław Jakubczyk, prezes OSP Woźniki Czesław Małecki, prezes OSP Krzyżanów Tomasz Jakubiak i Jan Czubała z Urzędu Gminy w Woli Krzysztoporskiej.

Indywidualne wyróżnienia prezesa ZG ZOSP RP i wójta gminy otrzymali z kolei: Krzysztof Wiernicki z OSP Wola Krzysztoporska (za uzyskanie tytułu najlepszego dowódcy OSP województwa łódzkiego), Grzegorz Koszelak z OSP Wola Krzysztoporska (za zajęcie pierwszych miejsc w etapach gminnym i powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej i udział w etapie wojewódzkim), Marcin Krzesiński z OSP Parzniewice (za wkład pracy włożony w szkolenie młodzieżowych drużyn pożarniczych i przygotowanie ich do gminnego etapu Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej), Marcin Piekarski – naczelnik OSP Woźniki (za pracę włożoną w utrzymanie gotowości bojowej jednostki), Rafał Gajda z OSP Woźniki (za dbałość o samochód pożarniczy i sprzęt strażacki) oraz radna Małgorzata Gniewaszewska za nieocenioną pomoc i doskonałą współpracę ze strażakami.
Wyróżnienie otrzymała także jednostka OSP z Woli Krzysztoporskiej za zajęcie VI miejsca w Ogólnopolskim Turnieju Halowej Piłki Nożnej Drużyn OSP (wcześniej II miejsca w eliminacjach wojewódzkich i I miejsca w powiecie piotrkowskim).
Tego dnia swoje wyróżnienia przyznali także strażacy. OSP Woźniki wyróżniło godnością Honorowego Członka OSP Woźniki wójta gminy Romana Drozdka i przedsiębiorcę Janusza Stusa.
Z kolei jednostka z Woli Krzysztoporskiej dziękowała wójtowi Romanowi Drozdkowi i przewodniczącej Rady Gminy Marii Głowackiej za ubiegłoroczny zakup nowego wozu ratowniczo-gaśniczego, przekazując na ich ręce miniaturę strażackiego pojazdu.
Później przyszedł czas na życzenia i podziękowania za ochotniczą służbę. A skierowali je do strażaków: prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP Grzegorz Konecki, przewodnicząca RG Maria Głowacka, poseł Grzegorz Wojciechowski, p.o. komendant miejski PSP w Piotrkowie Trybunalskim młodszy brygadier Jan Mielczarek i wójt gminy Roman Drozdek, który powiedział m.in.: – Jesteście filarem bezpieczeństwa gminy Wola Krzysztoporska. Dziś trzeba wam podziękować za tę trudną, wyjątkową służbę, która rodzi się z waszej potrzeby. Współpracując z wami niespełna piętnaście lat, dzisiaj jestem dumny, że udało się podnieść waszą rangę, udało się wykonać wiele inwestycji na waszą rzecz, podnieść poziom usprzętowienia, poprawić warunki w postaci zmodernizowanych strażnic i świetlic. Dzisiaj nie żałuję nawet jednej złotówki zainwestowanej w wasze organizacje. Trzeba dodać jednak, żadne zdobycze techniki nie zastąpią ofiarności strażaka. Wy bronicie, chronicie, ratujecie, ale również integrujecie. Za to wszystko dziś dziękujemy! – mówił Roman Drozdek.

Na koniec strażacy przygotowali dla wszystkich zebranych niespodziankę – pokaz ratownictwa. Najpierw uratowali ze zniszczonego samochodu ofiarę wypadku, a później ugasili płonące auto.
Ciekawostką był także pokaz gaszenia pożaru pompą ręczną z… 1905 r., którą w swoich zbiorach posiada OSP Woźniki.