Gminny Dzień Strażaka w Gomulinie

Druhowie ochotnicy z gminy Wola Krzysztoporska 5 maja świętowali III Gminny Dzień Strażaka. Tym razem odbył się on w Gomulinie, a z życzeniami przybyli m.in. posłowie, samorządowcy i przedstawiciele PSP.

Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji druhów przez proboszcza parafii Gomulin Tadeusza Koziorowskiego i ks. Romana Czermańskiego, który w homilii podkreślał, jak wielowymiarowa i odpowiedzialna jest strażacka służba, ale i jak wielka jest społeczna rola ochotników.
Po mszy jednostki z całej gminy prowadzone przez orkiestrę dętą z Gomulina w uroczystym orszaku przemaszerowały na boisko za strażnicą OSP, gdzie wiceprezes Zarządu Gminnego ZOSP RP Robert Cieślik złożył meldunek pododdziałów zastępcy łódzkiego komendanta wojewódzkiego PSP w Łodzi st. bryg. Markowi Jankowskiemu. Tuż po meldunku nastąpiło podniesienie flagi na maszt, a przybyłych gości powitał prezes Zarządu Gminnego OSP w Woli Krzysztoporskiej Grzegorz Konecki.
Rys historyczny dotyczący OSP w gminie Wola Krzysztoporska przedstawił z kolei wiceprezes Zarządu Gminnego ZOSP RP Wojciech Kamiński.
Ważnym elementem uroczystości było oficjalne przekazanie jednostce OSP Gomulin nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego z funkcją ratownictwa technicznego. Przypomnijmy, że środki na jego zakup (849.930 zł) strażacy pozyskali z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (750.000 zł) i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (99.930 zł), a wstęgę na nowym wozie uroczyście przecinali: poseł Robert Telus – wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków, wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, zastępca łódzkiego komendanta wojewódzkiego PSP w Łodzi st. bryg. Marek Jankowski i wójt Roman Drozdek.

Z okazji strażackiego święta druhom wręczono medale i wyróżnienia.
Na podstawie Uchwały Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Łódzkiego odznaczeni zostali:
Złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
dh Stanisław Wężyk OSP Rokszyce
dh Janusz Filipek OSP Gomulin.

Srebrnym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
dh Krzysztof Cieślak OSP Gomulin
dh Rafał Adamczyk OSP Rokszyce
dh Przemysław Chudy OSP Rokszyce
dh Jacek Radka OSP Wola Krzysztoporska

Brązowym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
dh Mateusz Maślanka OSP Gomulin
dh Łukasz Wojtczyk OSP Gomulin
dh Przemysław Adamus OSP Gomulin
dh Sylwester Hojwa OSP Woźniki
dh Dariusz Gajda OSP Woźniki
dh Dariusz Grabowiecki OSP Woźniki
dh Dariusz Gniewaszewski OSP Woźniki
dh Karol Gniewaszewski
dh Mieczysław Warszada OSP Parzniewice
dh Piotr Wężyk OSP Rokszyce
dh Emil Hilski OSP Rokszyce
dh Marcin Wężyk OSP Rokszyce
dh Roman Lasota OSP Rokszyce

Z okazji III Gminnego Dnia Strażaka słowa wdzięczności i uznania za niezwykłą służbę skierował do druhów także wójt gminy Roman Drozdek, wręczając przedstawicielom jednostek okolicznościowe wydawnictwo – „Kronikę OSP Gminy Wola Krzysztoporska”.
Życzenia– te najlepsze, bo tylu powrotów z akcji ilu wyjazdów – skierowali do strażaków z gminy Wola Krzysztoporska także przybyli goście.: posłowie Grzegorz Lorek i Robert Telus, wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, st. bryg. Marek Jankowski, członek Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Łodzi Dariusz Lorenc, komendant miejski PSP w Piotrkowie Trybunalskim st. kpt. Jakub Rytych, przewodnicząca Rady Gminy Wola Krzysztoporska Małgorzata Gniewaszewska i radny powiatu piotrkowskiego Robert Pielużek, który jednocześnie podarował Orkiestrze Dętej z Gomulina nowy instrument – trąbkę.
Uroczystości, które poprowadził Jan Czubała, inspektor ds. pożarnictwa Urzędu Gminy w Woli Krzysztoporskiej, zakończyło wspólne biesiadowanie w Domu Ludowym w Gomulinie.


Fot. Anna Wiktorowicz