Harcerze, Bieszczady i szlacheckie obyczaje

Tegoroczny obóz harcerski 8 DH „TROP” w Woli Krzysztoporskiej należącej do Szczepu Drużyn Ósmych „HARC” skupiony był wokół tematyki polskiej szlachty. „Szlachetni” przez trzy tygodnie realizowali plan zgodny z metodyką ZHP i po raz kolejny spędzali „lato bez nałogów”. Tym razem byli w miejscowości Czarna Górna w Bieszczadach.

Polskie obyczaje, a także polska historia były przewodnim tematem akcji letniej. Poza nauką poloneza, sztuką polowania i przyrządzania staropolskich potraw w zrobionych przez siebie paleniskach, harcerze poznawali sposób bytowania, obyczaje i historię mieszkańców Bieszczad.
– Trudne warunki funkcjonowania, bez mediów, używek, połączone z rywalizacją i zabawą towarzyszyły zdobywanym sprawnościom oraz stopniom, a także rozwijaniu talentów. Na kanwie wydarzeń powstała „obozowa epopeja” pisana przez „Mickiewicza”. Wystrój obozu i przebrania także miały związek ze stylizacją – opowiada Katarzyna Michalak. – Młodzież z naszej drużyny przygotowała dla skupionych wokół bazy środowisk „Szlachecki festiwal piosenki”. Punktem kulminacyjnym wyjazdu była natomiast wycieczka do Lwowa m.in. na cmentarz Łyczakowski oraz jego ważną część – cmentarz Orląt Lwowskich, który jest miejscem pochówku wielu ważnych dla Polski ludzi kultury, nauki i polityki.
Obóz został zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „HARC” oraz współfinansowany był przez wójta gminy Wola Krzysztoporska, GKRPA w Woli Krzysztoporskiej.

Przypomnijmy, że zbiórki odbywają się w każdy piątek w godz. 17.00 – 18.30 w Szkole Podstawowej im. gen. Ludwika Czyżewskiego w Woli Krzysztoporskiej dla zuchów (od 6 do 11 r. życia) oraz harcerzy (od 11 r. życia).