Historia KGW Budków-Mzurki

Do lat 90-tych XX w. istniały dwa Koła Gospodyń Wiejskich w miejscowościach Budków oraz Mzurki. Przewodniczącą z najdłuższym stażem była w Budkowie Jadwiga Wojtasik, zaś w Mzurkach  – Zenona Kosacka. W tym okresie działalność KGW koncentrowała się na urządzaniu zabaw tanecznych,  'fantówek’ i  majówek. Zebrane przy organizacji tych imprez pieniądze panie przeznaczały na remonty i modernizację sali OSP. Przez kilka następnych lat działalność obu tych kół została zawieszona, aby  w maju 2005 r. powołać do życia Koło Gospodyń Wiejskich Budków-Mzurki. Początkowo  zebrania Koła i wszelkie narady odbywały się w budynku udostępnionym nieodpłatnie przez właściciela parku w Mzurkach, Józefa Stępnia. Kobiety z KGW organizowały tam spotkania integracyjne, zabawy andrzejkowe, karnawałowe, ostatki, dzień kobiet, tłusty czwartek. W związku z dużą ilością organizowanych tu imprez i ogromnymi oczekiwaniami lokalnej społeczności Wójt wraz z Radą Gminy Wola Krzysztoporska podjęli decyzję o wybudowaniu Domu Ludowego, który został wzniesiony od podstaw i oddany do użytkowania 16 maja 2010 roku. Większość realizowanych spotkań okolicznościowych uatrakcyjniały występy rodzimej „Kapeli spod dębu”, mocno związanej z Kołem Gospodyń Wiejskich Budków-Mzurki, założonej dzięki inicjatywie Józefa Stępnia (dzisiejszego kierownika Kapeli) oraz obecnego sołtysa Ryszarda Cieślaka. W  2005 r. podczas Dożynek Gminnych zorganizowanych w Mzurkach, Kapela Spod Dębu przekazała KGW kwotę 600 złotych. Rolę Starościny Dożynek pełniła wtedy Agnieszka Głowacka, która obecnie jest zastępcą przewodniczącej KGW. Gminne Dożynki odbywały się w Mzurkach także w roku 2006, 2007 i 2011. Podczas uroczystości Dożynkowych w latach 2005 – 2007 Koło Gospodyń Wiejskich Budków-Mzurki wręczało dożynkowy wieniec Wójtowi Romanowi Drozdkowi. Każdego roku w popołudnie Bożego Ciała obywają się też w Mzurkach festyny, na które panie z Koła Gospodyń przygotowują dla gości poczęstunek. Wszystkie imprezy organizowane z udziałem KGW Budków-Mzurki są doskonale przygotowane, od oprawy muzycznej zaczynając na wyśmienitych kulinariach kończąc. Koło liczy obecnie 19 członkiń, którym od 2008 r. przewodzi Elżbieta Cieślak. Koło tworzą: Agnieszka Głowacka, Liliana Stawiany, Małgorzata Warcholińska, Jolanta Rusek, Jadwiga Kossakowska, Anna Walczyńska, Grażyna Magiera, Irena Stus, Barbara Malicka, Halina Warcholińska, Zenona Kosacka, Wioletta Wróblewska, Wiesława Kotas, Jadwiga Cieślak, Marianna Michalak, Grażyna Zielińska, Małgorzata Kołacińska, Janina Kubicz. Panie czynnie angażują się w działalność kulturalną swoich miejscowości oraz gminy, organizują szereg imprez, zabaw i uroczystości, które dzięki przychylności państwa Stępniów często odbywają się na terenie ich pięknego parku. To sprawia, że festyny i Dożynki w Mzurkach mają zawsze wspaniałą oprawę. Dzięki Gospodarzom park nabiera wówczas charakteru kameralnego amfiteatru, jest w nim scena i miejsca dla publiczności.
Koło Gospodyń Wiejskich Budków-Mzurki reprezentowało naszą gminę podczas festynu w Wolborzu w roku 2009, gdzie wyróżniło się eksponując stół z potrawami regionalnymi i podczas zmagań w bloku sportowym. Zajęło trzecie miejsce, w nagrodę otrzymało krajalnicę, komplet zastawy stołowej i obrus. We wrześniu 2011 r. uczestniczyło również w festynie sportowo-rekreacyjnym w Bujnach pod nazwą „Pożegnanie lata”. KGW Budków-Mzurki reprezentowało Gminę Wola Krzysztoporska podczas powiatowych konkursów „Tradycje Stołów Wielkanocnych” w Sulejowie i w Moszczenicy.
W minionych latach Koło Gospodyń Wiejskich prowadziło zapisy na młode kaczki, gęsi, indyki i kurczęta. Zamawiało drób z wylęgarni i dzieliło nim mieszkańców wsi. Zwyczajem KGW z Budkowa i Mzurek było też tradycyjne darcie pierza nazywane „pierzawką”. Poza tym każdej jesieni podczas zbioru ziemniaków mieszkańcy wsi z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich pomagali sobie wzajemnie w polu. Wykopki w każdym gospodarstwie kończyło wspólne ognisko i zabawa z udziałem rodzin członkiń Koła. Gospodynie z KGW stanowiły bardzo zżyty zespół, zwykło się kiedyś mówić, że odwiedzały się tak często, że wydeptały do siebie ścieżki. Dziś mieszkańcy z żalem stwierdzają, że ścieżki do najbliższych sąsiadów już dawno zarosły, a więzi międzyludzkie znacznie się rozluźniły. Budków i Mzurki są nielicznymi miejscowościami w naszej gminie, gdzie zachował się dawny zwyczaj wspólnych majowych modlitw i śpiewów przy kapliczkach. Zwyczaj ten jest podtrzymywany w dużej mierze dzięki Kołu Gospodyń Wiejskich. Każdego roku w maju odprawiana jest w Mzurkach uroczysta msza święta w intencji żyjących rolników i tych, którzy odeszli.