Historia KGW Wola Krzysztoporska

KGW w Woli Krzysztoporskiej istniało „od zawsze”. Kobiety organizowały się i spędzały czas wspólnie, tak jak w innych gminnych miejscowościach. Nie udało nam się jednak dotrzeć do kroniki dokumentującej jego dawniejszą  historię. Mamy jednak nadzieję, że z czasem uda się dotrzeć do większej ilości dokumentów i informacji z tamtych czasów. Obecna przewodnicząca KGW Maria Galuś  udostępniła nam dokumenty, z których wynika, że w 1977 r. do KGW w Woli Krzysztoporskiej należało aż 50 opłacających składki członkiń, a składka członkowska  za rok 1977 wynosiła 10 zł. od osoby.   W roku 1977 KGW uczestniczyło w przygotowaniu i obsłudze Wojewódzkiego Zjazdu Delegatów Kółek Rolniczych za co otrzymało list z podziękowaniami od Zarządu Wojewódzkiego Związku Kółek Rolniczych. Wolskie Gospodynie organizowały też wycieczki. Poniżej zamieszczamy 2 archiwalne zdjęcia – jedno z wycieczki do Wieliczki z 1970 r.
W pierwszych latach XXI w nie istniały sformalizowane struktury KGW w Woli Krzysztoporskiej. Do reaktywacji doszło 05.03.2007 roku kiedy to 16 mieszkanek Woli Krzysztoporskiej zadeklarowało chęć współpracy i kontynuowania pracy KGW w Woli. Jako główne cel członkinie postawiły sobie nawiązanie współpracy kulturalnej i  kulinarnej z Paniami z sąsiednich miejscowości oraz z członkami Straży Pożarnej; ocalenie od zapomnienia  najstarszych utworów muzycznych, wymienianie się pomysłami, integracja  środowiska, ochrona dziedzictwa kulturowego, kultywowanie tradycji ludowych poprzez śpiew, wieńce dożynkowe, przygotowywanie starodawnych potraw. Nowopowstałe Koło  kierowane przez Marię Galuś zabrało się prężnie do pracy. W 2007 r. KGW z Woli uczestniczyło w konkursie „Stoły Wielkanocne” w Piekarach, w „Konkursie przyśpiewek i piosenek biesiadnych na sportowo” w Woli Krzysztoporskiej, brało udział w Dożynkach w Mzurkach, w konkursie” Kapusta – królewskie warzywo na polskim stole”, który odbył się w Bujnach oraz w Miedzypowiatowym Pokazie Stołów Wigilijnych w Wolborzu.kgw_wolak_4
Szerokim echem odbiła się wizyta KGW Wola Krzysztoporska na Dożynkach Sejmowych w dniu 10.10.2008 r. Wtedy to reprezentacja Koła znalazła się w 80-osobowej grupie przedstawicieli Gminy Wola Krzysztoporska odwiedzającej Sejm  Rzeczypospolitej Polskiej.
Od  2007 r. reaktywowane  Koło  uczestniczy w uroczystościach i konkursach na terenie Gminy i poza nią godnie reprezentując Panie z Woli Krzysztoporskiej. Życzymy Członkiniom Koła osiągnięcia swoich celów, wielu sukcesów w konkursach, a przede wszystkim takiej, jak wielokrotnie prezentowały,  umiejętności spędzania wolnego czasu w miłej i przyjaznej atmosferze.

Artykuł pochodzi z biuletynu ‘Nasza Gmina’ nr 30, VIII 2012