I Gminny Turniej Profilaktyczny w Gomulinie

„Im więcej wiem, tym mniej się obawiam” – pod takim hasłem 3 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Ks. Mariana Wiewiórowskiego w Gomulinie odbył się I Gminny Turniej Profilaktyczny.

Jego inicjatorkami były panie Anna Siekańska i Ewelina Kacperska, a oprawę plastyczną zapewniła Joanna Sobutkowska. Honorowy patronat nad konkursem objęła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Woli Krzysztoporskiej.
Głównym celem turnieju było promowanie właściwych i odpowiedzialnych postaw społecznych, uświadamianie szkodliwości zażywania środków uzależniających oraz profilaktyka zakażeń wirusem HIV.
Uczniowie klas ósmych ze szkół podstawowych w Bogdanowie, w Krzyżanowie, w Parzniewicach i gospodarze, w pierwszej części turnieju musieli zmierzyć się z testową formą pytań dotyczącą alkoholu, narkotyków/dopalaczy, palenia papierosów/e-papierosów i HIV/AIDS. W kolejnym etapie konkursu w formie drużynowej i przy udziale publiczności rozwiązywali zadania praktyczne, m.in.: odgrywali scenki odnoszące się do zachowań asertywnych i układali wiersz dotyczący profilaktyki uzależnień.
Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Marta Kopacka z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Karolina Domaracka i Adam Karcz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie Trybunalskim, Michał Kędziora z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego oraz pracownik Ośrodka Zdrowia w Gomulinie – Ewa Antczak.
W trakcie turnieju uczniowie mieli okazję obejrzeć dwa filmiki dotyczące szkodliwości dopalaczy oraz etapów uzależniania się od substancji psychoaktywnych.
Po zakończeniu części konkursowej Michał Kędziora zaproponował uczniom wzięcie udziału w eksperymencie. Dzięki założeniu „alko-gogli” wszyscy obecni mieli okazję zobaczyć, jak niebezpieczne jest poruszanie się pod wpływem alkoholu.
I Gminny Turniej Profilaktyczny wygrały uczennice ze Szkoły Podstawowej w Bogdanowie – Maja Komorowska, Wiktoria Madejak i Zuzanna Zapała. Uczniowie z pozostałych szkół otrzymali wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy i wartościowe nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Woli Krzysztoporskiej. W uroczystym podsumowaniu turnieju uczestniczył również przedstawiciel Urzędu Gminy w Woli Krzysztoporskiej – specjalista ds. edukacji Karolina Piotrkowska.

Fot. SP Gomulin