Jak wygląda gmina z perspektywy wiatraka?

Kto ciekawy – mógł to sprawdzić podczas pikniku zorganizowanego w Oprzężowie przez Pracownię Finansową, która stawia na terenie gminy turbiny wiatrowe.

Wprawdzie pogoda nie sprzyjała, ale zainteresowanych i tak nie brakowało. Na Dzień Otwarty Elektrowni Wiatrowej, który 17 grudnia w Oprzężowie (gm. Wola Krzysztoporska) zorganizowała Pracownia Finansowa, przyjechali nie tylko ci, którzy inwestują w wiatraki, ale i ci, którzy widzą je ze swoich okien. Tego dnia można było wjechać windą techniczną na szczyt wiatraka, czyli na wysokość 81 metrów i obejrzeć gminę z zupełnie innej perspektywy. Trzeba było jednak uzbroić się w cierpliwość, bo wjazd na górę jednej osoby trwał 6 minut. Tyleż samo zarezerwować trzeba było na powrót, a kolejka chętnych ustawiała się jeszcze po zakończeniu oficjalnej części pikniku. Na szczęście można było też liczyć na gorący poczęstunek.
Wydarzenie cieszyło się tak dużą popularnością, że organizatorzy zapowiadają powtórkę – ale już latem, i to na czterech urządzeniach w jednym czasie.

Warto też zwrócić uwagę na formułę, w jakiej realizowany jest projekt budowy turbin wiatrowych na terenie Oprzężowa.
– My jesteśmy odpowiedzialni za ten projekt, trzeba jednak zaznaczyć, że jest to pierwszy park wiatrowy w Polsce zrealizowany w modelu obywatelskim – mówi Maciej Musiał, prezes Zarządu Pracowni Finansowej sp. z o.o. – To znaczy, że zbieramy kapitał od osób prywatnych i wspólnie sfinansowaliśmy inwestycję polegającą na budowie 4 elektrowni wiatrowych właśnie na terenie gminy Wola Krzysztoporska. Sam pomysł budowy elektrowni wiatrowych w modelu obywatelskim narodził się w Niemczech. My powielamy wzorce, które tam się sprawdziły. Ten konkretny projekt realizujemy od sierpnia 2014 roku, zatem w zaledwie półtora roku udało nam się i zebrać kapitał, i pozyskać odpowiednie projekty, tak aby można było teraz elektrownie wybudować. Same formalności na terenie gminy przebiegały bardzo sprawnie. Ponieważ są tu dość duże odległości od zabudowy i wszystkie warunki zostały spełnione, a także parametry wietrzne są na bardzo dobrym poziomie, nie było problemów z procesowaniem tego projektu – mówi Maciej Musiał.
Dodajmy, że dwie elektrownie już stoją, dwie kolejne pojawią się lada chwila i park zostanie uruchomiony.
Jak informują inwestorzy, średni koszt wybudowania jednego wiatraka (w zależności od tego, czy jest to urządzenie nowe, czy używane) waha się pomiędzy 5 a 12 mln zł.