„Jeżyki” z wizytą u dinozaurów

Czy przedszkolaki mogą się uczyć paleontologii i geologii. Okazuje się, że tak. Grupa Jeżyków ze Słonecznego Przedszkola w Parzniewicach wybrała się w czerwcu na wycieczkę do DINOPARKU w Kołacinku.

Obiekt ten jest jedynym parkiem jurajsko-botanicznym w Polsce centralnej i jedyną Krainą Świętego Mikołaja w Polsce. Wycieczka miała na celu przybliżenie dzieciom wiadomości z zakresu paleontologii i geologii.
Główną atrakcją był spacer z przewodnikiem po ścieżce ery mezozoicznej, gdzie dzieci mogły obejrzeć naturalnej wielkości figury dinozaurów wkomponowanych w pięknie ukształtowany teren. Przedszkolaki miały okazję zwiedzić wystawę geologiczno-paleontologiczną, gdzie poznały autentyczne skamieniałości sprzed wielu milionów lat, takie jak: kości dinozaurów, amonity, trylobity, gąbki, strzałki, a dodatkowo ogromny okruch minerału HALITU (soli) z kopalni soli „Kłodowa”. Największą atrakcją dla dzieci była piaskownica, w której mogły zamienić się w paleontologów i próbować odkopać szkielet ogromnego dinozaura.
Podczas atrakcji „Bajkowa ścieżka” została im przybliżona wiedza z zakresu literatury, ekologii i botaniki. Dzieci miały możliwość obejrzenia wystawy fotograficznej pt. „Czy wyginiemy jak dinozaury?”, która miała za zadanie rozwinąć w nich wrażliwość w stosunku do zwierząt oraz dbałość o środowisko naturalne.
Przedszkolaki zwiedziły również Folwark Kołaciński, gdzie obejrzały zabytkowe maszyny rolnicze, które w dawnych czasach były używane do pracy w polu, kopie dawnej studni tzw. „żurawia” do czerpania wody, oraz stylizowanych chat pokrytych strzechą z trzciny.