Koło Gospodyń Wiejskich w Krężnej działa już 60 lat

zdjęcie grupowe - członkinie KGW Krężna i zaproszeni goście

Były wspomnienia, archiwalne fotografie, podziękowania dla najstarszych członkiń, ale też wspólne śpiewanie i plany na przyszłość. Koło Gospodyń Wiejskich w Krężnej świętowało swoje 60-lecie.

Jubileusz, który obchodzono 5 października, rozpoczął się krótkim występem kabaretowym w wykonaniu członkiń KGW, a historię Koła przedstawiła jego obecna przewodnicząca Aleksandra Kaudz. Koło Gospodyń Wiejskich w Krężnej powstało w 1964 r. i zapisało się wówczas do niego 29 pań. – Od początku swojej działalności Koło pielęgnowało tradycję ludową. Nasz jubileusz 60-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich jest dla nas ważnym wydarzeniem, okazją do dokonania oceny dotychczasowych osiągnięć. Skłania również do refleksji, wspomnień i przemyśleń. Świadczy o tym, że warto stać na straży ludowych tradycji – mówiła Aleksandra Kaudz, która wraz z wójtem gminy Wola Krzysztoporska Romanem Drozdkiem wręczyła dyplomy zasłużonym członkiniom Koła. A wśród nich znalazły się: Alina Kaudz, Teresa Cieślik, Zofia Lisowska, Urszula Ryszpan, Halina Zaor, Janina Mielczarek, Barbara Kauc, Danuta Bujacz i Teresa Miśkiewicz.
Podziękowania trafiły także do pań, które tworzyły Koło od początku jego powstania, od roku 1964. – do Jadwigi Mielczarek, Haliny Jędrych, Ireny Sokołowskiej, Wiesławy Rokseli (była przewodnicząca KGW), Grażyny Dobrzyńskiej i Krystyny Miszteli. . – To one angażowały się w rozwój wsi. To one – w trudnych i ciężkich czasach, kiedy praca na wsi wymagała wiele wysiłku, gdzie w polu pracowało się od świtu do nocy, gdzie ogień rozpalało się w kuchni szamotowej, aby ugotować posiłek, gdzie prało się ręcznie – pierwsze zaczęły pomagać sobie nawzajem i zadbały o innych. Działając wspólnie, uczyły się gotowania, pieczenia, kroju i szydełkowania. Organizowały pierwsze spotkania, potańcówki w remizie strażackiej i brały w nich czynny udział. To one pokazały, że warto wyjść z domu i spotkać się z drugim człowiekiem – mówiła przewodnicząca KGW Aleksandra Kaudz.
Za tę wspaniałą, 60-letnią pracę dziękowali paniom znamienici goście, którzy zjawili się na uroczystości. A byli wśród nich m.in.: wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Grzegorz Lorek, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Magdalena Spólnicką, radni powiatu piotrkowskiego, radni gminy Wola Krzysztoporska z przewodniczącą Rady Gminy Kamilą Kaczorowską, zastępca wójta Mieczysław Warszada, zastępca kierownika ARiMR Grzegorz Adamczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej, Marcin Pawlikowski, Zarząd OSP w Krężnej, panie z zaprzyjaźnionych KGW z Gąsek, Krężnej Kolonii, Kozierogów, Woli Rokszyckiej i Woli Krzysztoporskiej, a także członkinie – seniorki Koła Gospodyń Wiejskich w Krężnej.
Panie z kolei ufundowały statuetki z tytułem „Przyjaciela KGW”, które trafiły do: wójta Romana Drozdka, dyrektora GOK w Woli Krzysztoporskiej Marcina Pawlikowskiego i Kamili Kaczorowskiej, koordynator Kół Gospodyń Wiejskich w Gminie Wola Krzysztoporska.
Podziękowania trafiły również do sponsorów wydarzenia: Aleksandry Źródelnej, właścicielki kwiaciarni „Ola” w Woli Krzysztoporskiej oraz państwa Joanny i Pawła Książków – właścicieli Masarni w Piekarach.
Uroczystości zakończyła wspólna biesiada, śpiewy i zabawa przy muzyce zaserwowanej przez niezawodną Kapelę spod Dębu.

Historia KGW w Krężnej
(opracowana przez KGW Krężna)

Koło Gospodyń Wiejskich w Krężnej powstało w 1964 r. Początkowo liczba członkiń wynosiła 29 osób. Funkcję pierwszej przewodniczącej pełniła Stanisława Knopik, której kadencja trwała ponad 14 lat. W kolejnych latach przewodniczącymi były: Pelagia Kowalczyk, Marianna Kołacińska, Irena Ryszpan, Wiesława Roksela.
Od początku swojej działalności Koło Gospodyń Wiejskich w Krężnej pielęgnowało tradycję ludową poprzez organizowanie kursów kroju i szycia, szydełkowania, gotowania, pieczenia i prowadzenia gospodarstwa domowego.
Jak wynika z księgi kasowej założonej w dniu 8 marca 1964 roku, dzięki prężnej współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej i Koła Gospodyń Wiejskich w Krężnej tradycją stały się organizowane zabawy taneczne. Dochody z zabaw zasilały budżet Koła. Z zapisów księgi kasowej czytamy, że ze zgromadzonych środków KGW organizowało kursy, zakupiono również m.in.: szklanki, sprzęt gospodarstwa domowego, pralkę, szatkownicę do kapusty i magiel. Członkinie wpłacały składki na rzecz koła, a wszystkie zdarzenia finansowe były rejestrowane w księdze kasowej. Regularnie odbywały się też zebrania sprawozdawcze, a członkinie posiadały legitymacje członkowskie.
Koło Gospodyń Wiejskich zajmowało się sprowadzaniem i sprzedażą kurcząt dla gospodyń wiejskich. Kobiety wiejskie w tym czasie ciężko pracowały, zarówno w polu, jak i obejściu. Dzień rozpoczynał się skoro świt, o 5 rano. Latem żniwa trwały kilka tygodni, wykopki ziemniaków i buraków do późnej jesieni. Zimą gospodynie urządzały tzw. pierzawki, czyli darcie pierza. Wzajemne pomaganie sobie, dzielenie się tym, co się umiało, i poznawanie nowego, było bardzo pomocne w życiu codziennym każdej kobiety wiejskiej.
Jednak nie tylko kursami, pracą w gospodarstwie, domem, zajęte były członkinie koła. Organizowano również wiele wycieczek krajoznawczych, m.in.: do Zakopanego w 1977 r., do Gdańska i do Warszawy w 1983 r., do Szklarskiej Poręby i Karpacza w 1987 r.
W 1989 roku działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Krężnej została zawieszona. Reaktywacja Koła nastąpiła w 1991 roku. Funkcję przewodniczącej pełniła wówczas Urszula Ryszpan. Jej kadencja trwała 28 lat, do 2019 roku. Koło liczyło wówczas 14 członkiń.
W sierpniu 1994 r. członkinie wzięły udział w Dożynkach Gminnych w Gomulinie. Własnoręcznie wykonały wieniec dożynkowy z kłosów różnorodnych zbóż, zdobiąc go kwiatami z przydomowych ogródków i owocami z własnych sadów. Dla członkiń KGW ważne było wzbogacanie dorobku kulturalnego, podtrzymywanie wiejskich, ludowych obyczajów i obrzędów.
Od 2005 roku panie z Koła Gospodyń brały aktywny udział w imprezach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Woli Krzysztoporskiej. Były to pokazy kulinarne, spotkania sportowo-rekreacyjne, konkursy przyśpiewek i piosenek biesiadnych na sportowo. Odbywały się one co roku. A wszystko po to, aby ocalić od zapomnienia to, co przekazywane było z pokolenia na pokolenie.
W sierpniu 2014 r. Koło Gospodyń Wiejskich wchodziło w skład Komitetu Organizacyjnego Dożynek Gminnych, które odbyły się w Krężnej. Ogromne zaangażowanie obok Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Krężnej, sołtysa w urządzenie Dożynek dało wymierny efekt.
Od 2014 r. KGW brało udział w konkursach kulinarnych „Smaki Królowej Bony” organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Woli Krzysztoporskiej. W tym też roku członkinie zajęły II miejsce w konkursie, przygotowując obok potraw konkursowych lalkę –postać Królowej Bony z warzywa kapusty.
Członkinie Koła: Zofia Lisowska, Teresa Miśkiewicz to panie, które godnie reprezentowały KGW, pokazując swój talent twórczy, śpiewając w zespole ludowym „ PASJONATKI” działającym przy GOK w Woli Krzysztoporskiej, a jednocześnie wspierając rozwój folkloru w naszej gminie, nie szczędząc przy tym czasu i oddania ludowej tradycji. Członkinie w 2016 r. otrzymały nagrody i specjalne podziękowania za swoją działalność z rąk wójta gminy Romana Drozdka.
Panie za udział w konkursach otrzymywały dyplomy, zdobywały nagrody w postaci talonów, które przeznaczyły na zakup sprzętu AGD dla Koła. Majątek Koła powiększył się w tych latach o nową kuchnię czteropalnikową, trzykomorowy zlew ze stołem, patelnię elektryczną, nowy serwis obiadowy na 100 osób, garnki mniejsze i większe, patery, świeczniki, piekarnik elektryczny, warnik do wody, nowe komplety sztućców, kieliszki do wódki i wina i wiele innych przedmiotów AGD potrzebnych do funkcjonowania koła.
Wszelkie spotkania KGW w Krężnej – imprezy okolicznościowe, np. Dzień Kobiet, spotkania wigilijne KGW i druhów OSP odbywały się w sali OSP w Krężnej. Panie z KGW zadbały o zakup ładnych firanek, obrusów na stoły.
KGW wypożyczało też naczynia innym osobom chcącym skorzystać z sali OSP, organizującym np. wesele, komunie czy przyjęcia okolicznościowe. Dochód z wypożyczalni zasilał budżet KGW.
Należy nadmienić, że Koło Gospodyń Wiejskich przez wszystkie lata swojego istnienia ściśle współpracowało z OSP Krężna, organizując wspólnie imprezy (spotkania opłatkowe, uroczystości rocznicowe, zawody strażackie, bale sylwestrowe itp.). Panie z KGW to w przeważającej części żony druhów OSP. Dlatego często w przygotowania, prace społeczne zaangażowane były całe rodziny. Dla członkiń KGW ważne było wzbogacanie dorobku kulturalnego i podtrzymywanie wiejskich, ludowych obyczajów i obrzędów, by przekazać je następnym pokoleniom: dzieciom, wnukom.
Całkiem nowy początek historii Koła Gospodyń Wiejskich w Krężnej nastąpił w związku z uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 9 listopada 2018 ustawy o KGW. Nowa ustawa zapewniła Kołom m.in.: osobowość prawną, zerowe koszty rejestracji, możliwość występowania o pomoc finansową raz w roku, prowadzenie działalności gospodarczej i inne. W związku z tym w dniu 20 marca 2019 r. odbyło się Zebranie Walne członkiń KGW w Krężnej. Na zebranie zaproszone zostały też wszystkie mieszkanki wsi Krężna, które wyraziły chęć zapisania się do Koła na nowych zasadach. Zebranie miało charakter sprawozdawczo-wyborczy, na którym dotychczasowy Zarząd KGW zrezygnował z obejmowanych funkcji.

Powołano nowy zarząd KGW w składzie:
Przewodnicząca KGW – Aleksandra Kaudz
Zastępca przewodniczącej – Urszula Ryszpan
Członek zarządu – Sylwia Cieślik
Sekretarz – Kamila Zaor

Nowy zarząd wybrał cel i kierunek działania skierowany przede wszystkim na: poprawę warunków życia i pracy kobiet na wsi, upowszechnianie i rozwijanie formy współdziałania, gospodarowanie oraz racjonalne prowadzenie gospodarstw domowych.
KGW kontynuuje tradycje i obyczaje panujące w Kole od początku jego powstania.
Dzięki dofinansowaniu z ARiMR, dzięki inicjatywom władz gminnych, możliwości rozwoju i działania KGW wzrosły.
Co roku członkinie biorą udział w konkursach wielkanocnych i bożonarodzeniowych organizowanych przez władze gminne, a także:
– W 2019 roku członkinie były na wspólnych wycieczkach z KGW Bujny: w Sandomierzu i we Wrocławiu. Brały udział w „Parafialnym Dniu Dziecka” zorganizowanym przy kościele parafialnym NSPJ w Woli Krzysztoporskiej. Dzięki wsparciu wójta gminy Wola Krzysztoporska powiększyły swoje wyposażenie kuchenne o nową chłodziarkę gastronomiczną. Członkinie KGW zorganizowały wraz z druhami OSP festyn dla mieszkańców Krężnej.
– W 2020 r. Koło powiększyło się o nowe członkinie i liczyło 21 osób. 2020 rok był trudny ze względu na wybuch pandemii wirusa Covid 19 i uniemożliwił realizację zamierzonych celów. Udało się jedynie pojechać na występ zespołu Śląsk, który odbył się w Atlas Arenie w Łodzi i spotkać z okazji Dnia Kobiet.
– Rok 2021 członkinie KGW rozpoczęły od udziału w celu charytatywnym- zbiórka i przekazanie środków pieniężnych na operację rączek dziecka – Gabrysia Rokseli. Organizowały Dzień Kobiet, Dzień Matki.
Ważnym wydarzeniem było zorganizowanie w 2021 r. festynu pod nazwą: „Szczepimy się z KGW” – w ramach Narodowego Programu Szczepień.
Członkinie Koła stanęły na wysokości zadania i spełniły główne założenia programu – zapewniły możliwości szczepienia. Przeprowadziły szeroko zorganizowaną kampanię reklamową i informacyjną. Tego roku KGW pojechało też na wycieczkę do Kazimierza Dolnego.
– Rok 2022 to kolejne akcje charytatywne na rzecz chorych dzieci, na rzecz pogorzelców, którzy w pożarze stracili dorobek swojego życia . KGW udało się, dzięki ofiarności mieszkańców Krężnej, zebrać kwotę ponad 7700 zł i przekazać pogorzelcom. KGW było zaangażowane w pomoc druhom OSP w przygotowaniu 100-lecia OSP w Krężnej. Członkinie pojechały też na wycieczkę do Trójmiasta wraz z dwoma innymi kołami.
– Ważnym wydarzeniem dla KGW w 2023 r. był udział w „Bitwie Regionów”. KGW było też gospodarzem „Wakacyjnego festynu z GOK-iem”, wzięło udział w wojewódzkim konkursie kulinarnym: „Łódzkie smakuje najlepiej” – który odbył się podczas dożynek wojewódzkich w Paradyżu. Członkinie Koła pojechały też na wycieczkę Wieliczka – Kraków. Wraz z druhami OSP zorganizowały piknik w Krężnej pod nazwą: „Współpraca się opłaca” z okazji otrzymania przez jednostkę OSP w Krężnej nowego samochodu strażackiego.

W obecnym 2024 roku koło liczy 19 członkiń. Jednym z ważniejszych wydarzeń były warsztaty florystyczne zorganizowane przy współudziale GOK w Woli Krzysztoporskiej pod nazwą: „Wielkanocne inspiracje Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Wola Krzysztoporska”.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, a partnerem wydarzenia było Województwo Łódzkie. Członkinie KGW Krężna były na wycieczce w Licheniu oraz brały udział w Dożynkach Wojewódzkich w Spale.

Na zdjęciach uczestnicy jubileuszu – członkinie KGW i zaproszeni goście.

Fot. A. Wiktorowicz