Koło Gospodyń Wiejskich z Blizina ma już 50 lat

Okazja do świętowania była szczególna – 50 lat wspólnej pracy, pasji, kultywowania tradycji. Koło Gospodyń Wiejskich w Blizinie obchodziło złoty jubileusz.

Uroczystość 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Blizinie zgromadziła nie tylko panie obecnie działające w KGW, ale i seniorki, które rozpoczynały wspólną pracę kilkadziesiąt lat temu, oraz zaproszonych gości – przedstawicieli samorządu gminnego i instytucji kultury. Tego niezwykłego jubileuszu gratulowali paniom z KGW m.in.: wójt gminy Roman Drozdek, jego zastępca Mieczysław Warszada, przewodnicząca RG Maria Głowacka, radna Monika Czarczyńska, strażacy z OSP Blizin na czele z prezesem Grzegorzem Zajdą, a także przedstawicielki zaprzyjaźnionych KGW z Bogdanowa, Borowej, Lasek, Parzniewic i Pawłowa.
– Każdy jubileusz jest ważnym wydarzeniem, okazją do dokonania oceny dotychczasowych osiągnięć, wyznaczenia nowych celów. Skłania również do refleksji, wspomnień i przemyśleń – mówiła, witając gości, sołtys Blizina Kamila Kaczorowska. – Działalność KGW wywarła duży wpływ na obraz polskiej wsi i jej mieszkańców w trudnych dla społeczności rolniczej chwilach. Koła były jedyną ostoją folkloru i ludowej tradycji. To właśnie w naszym sołectwie w roku 1965 zawiązało się Koło Gospodyń Wiejskich, którego członkiniami zostały panie z Blizina i Ludwikowa.
W imieniu całej społeczności lokalnej sołtys Blizina dziękowała obecnym członkiniom oraz zarządowi Koła – przewodniczącej Lucynie Szkodzińskiej, jej zastępcy – Agnieszce Kraszkiewicz, sekretarz KGW Bożenie Barczyk i skarbnik Alicji Siwik. – Koło pokazało, że wspólną pracą można zrobić więcej. Od pokoleń dzielicie się wiedzą i umiejętnościami, wasza kuchnia zachwyciła niejednego uczestnika organizowanych uroczystości i imprez. Świętując ten jubileusz, życzę, by nie zabrakło wam sił i zdrowia na następne 50 lat – mówiła w imieniu wszystkich Kamila Kaczorowska.
Szczególne podziękowania skierowano do seniorek, które zakładały Koło 50 lat temu: Marii Robak (pierwszej przewodniczącej KGW w Blizinie), Stefanii Barczyk, Czesławy Haładaj, Janiny Kruszyńskiej, Stanisławy Łaszek, Zofii Mastalerz, Teresy Matyjaszczyk i Marii Nowakowskiej.
Wspólne świętowanie umilił występ zespołu Pasjonatki i pokaz taneczny młodych ludzi ze szkoły tańca w Tomaszowie. Nie zabrakło oczywiście tortu i uroczystych toastów, a goście mogli się wpisać do księgi pamiątkowej KGW Blizin.