Kompleksy sportowe pojawią się w sześciu miejscowościach

Place zabaw dla dzieci, siłownie dla dorosłych, ławeczki, zieleń, a wszystko ogrodzone i oświetlone. Do tego w wielu miejscach boiska do piłki nożnej lub siatkowej. Takie nowoczesne i estetyczne kompleksy sportowe pojawią się w tym roku w sześciu miejscowościach na terenie gminy Wola Krzysztoporska. Na razie w sześciu, bo planowane są kolejne. Na ten cel gmina uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości do 28,3% wartości inwestycji.

Krężna, Wola Rokszycka, Majków Duży, Mąkolice, Wola Krzysztoporska i Glina – niebawem to właśnie w tych miejscowościach pojawią się nowe place zabaw oraz siłownie plenerowe, a wkrótce także w Borowej i Oprzężowie. Będą to miejsca wypoczynku, rekreacji, zabawy i sportowej aktywności dla całych rodzin.

Powstające kompleksy będą miały niemal identyczne wyposażenie i powierzchnię (nieco większy od pozostałych jest tylko plac w Woli Krzysztoporskiej). Jak będzie wyglądał każdy z nich?

Na placu zabaw o powierzchnia 169 m2 znajdzie się 6 urządzeń – huśtawka wagowa, huśtawka podwójna, karuzela tarczowa, bujak koń, bujak słoń, zestaw zabawowy. Rodzice swoje pociechy będą mogli obserwować, siedząc na 4 estetycznych ławeczkach, no chyba że będą chcieli poćwiczyć na znajdującej się obok siłowni zewnętrznej o powierzchni 169 m2, gdzie skorzystać można z 5 sztuk urządzeń sportowych, takich jak: biegacz, krzesło do wyciskania, orbitrek, twister, wahadło. Tu także pojawią się 4 ławki, a cały kompleks oświetlony zostanie 6 lampami. Wszystko otoczone jest ogrodzeniem panelowym oraz oddzielone od siebie ogrodzeniem wewnętrznym.

Co dodatkowo znajdzie się w poszczególnych sołectwach i jakie są koszty poszczególnych kompleksów?

W Krężnej na znajdującym się obok boisku trawiastym pojawią się 4-metrowe piłkochwyty, a cały kompleks kosztować będzie 138.207 zł.

W Glinie także przy boisku trawiastym pojawią się piłkochwyty. Tu koszt obiektu wyniesie 148.779 zł.

W Majkowie Dużym ogrodzony zostanie nie tylko teren, gdzie znajdować się będą huśtawki, karuzele i urządzenia do ćwiczeń siłowych, ale i boisko (ok. 111 m.b.), przy którym pojawią się także piłkochwyty. Tu koszt wszystkich prac wyniesie 151.222 zł.

W Mąkolicach budowa kompleksu poszerzona będzie również o montaż piłkochwytów przy boisku trawiastym, ale nowością będzie boisko do siatkówki plażowej o powierzchni 128 m2 wraz z kompletem słupków z siatką i antenkami oraz pasami wyznaczającymi pole gry. Cały obiekt kosztować będzie 144.533 zł.

W Woli Rokszyckiej kompleks sportowy składał się będzie nie tylko z placu zabaw i siłowni plenerowej, ale także z boiska do piłki siatkowej o powierzchni 162 m2 z kompletem słupków z siatką i antenkami, pasami wyznaczającymi pole gry oraz piłkochwytami wysokości 2 m o długości 9 m.b. Ogrodzone zostanie także boisko trawiaste do piłki nożnej. Całość kosztować będzie 137.362 zł.

W Woli Krzysztoporskiej kompleks sportowy powstający tuż obok orlika będzie zajmował powierzchnię 179,80 m2. Składał się będzie z placu zabaw i siłowni zewnętrznej i doskonale uzupełni ofertę sportową pobliskiego obiektu. Jego koszt to 98.692 zł.

– Chcemy, aby docelowo takie kompleksy powstały w każdym sołectwie na terenie gminy Wola Krzysztoporska – mówi wójt Roman Drozdek. – W tym momencie z zadowoleniem mogę powiedzieć, że dla 6 obiektów mamy już rozstrzygnięcia, podpisane są umowy i trwa ich realizacja. Pozostały nam jeszcze place zabaw i siłownie w miejscowościach Borowa i Oprzężów (także objęte wnioskiem o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki). W związku z tym, że ostatni przetarg wykazał bardzo wysoką kwotę, w najbliższym czasie wyłączymy z tego przedsięwzięcia tzw. rekultywację boisk. Wykonamy ją we własnym zakresie, co pozwoli uzyskać niższe koszty w przetargu. Zrobimy wszystko, aby obiekty te stanęły jeszcze w tym roku, a gdyby się to nie udało, będą wykonane jako pierwsze w roku 2017. Jestem przekonany, że tego typu kompleksy spotkają się z wielką przychylnością mieszkańców, a dowodem na to są wnioski kolejnych sołectw, które dopominają się o podobne obiekty na swoim terenie. Sukcesywnie będziemy starali się te życzenia spełniać – dodaje wójt Roman Drozdek.