Kozierogi: Zebrali pokaźną sumę dla pogorzelców!

Grupa ludzi - widzów podczas festynu w Kozierogach

Zorganizowali festyn z atrakcjami i zebrali pokaźną sumę dla pogorzelców. Mowa o mieszkańcach sołectwa Kozierogi i przyjaciołach z okolicznych wsi, którzy w ten sposób wsparli rodzinę poszkodowaną w pożarze we wrześniu tego roku.

Festyn charytatywny odbył się 5 listopada przy Domu Ludowym w miejscowości Kozierogi w gminie Wola Krzysztoporska. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Piotr Kuciapiński – mieszkaniec sołectwa i jednocześnie przyjaciel rodziny, która ucierpiała w pożarze. – Pojawiła się możliwość, żeby zaprosić do nas popularny w Internecie kabaret Malina. Panowie zgodzili się wystąpić u nas za symboliczną opłatą pokrywającą tylko koszty dojazdu. I to był początek – mówi Piotr Kuciapiński.
Do pomocy w organizacji festynu szybko przyłączyło się wiele osób – KGW, OSP, mieszkańcy. 28 października odbyło się spotkanie z koordynatorem KGW na terenie gminy Wola Krzysztoporska Kamilą Kaczorowską i sołtysem wsi Władysławem Matyjaszczykiem, podczas którego rozdzielono zadania. Chętne KGW (Piekary, Mąkolice, Kozierogi, Krężna, Oprzężów) zajęły się przygotowaniem potraw i słodkości – były pyszne ciasta, gorący barszcz, bigos, mięsa, pierogi. Piotr Kuciapiński zajął się pozyskaniem sponsorów. Część z nich wsparła przedsięwzięcie finansowo (ADKLAR Systemy Przeciwpożarowe z Radomia, Sprzedaż Kruszywa Janusz Stus, Kwiaciarnia Cuda Wianki, PPHU Patryk Grzybowski usługi koparką, Jan Kauc Usługi Transportowe, Agro-Mar Banaszczyk skup zboża, FHU „Lolek” – Dachy i usługi dekarskie, Mazur-Bud firma budowlana), pozostali zaoferowali produkty i usługi (PHU TOM-AL. z Woli Krzysztoporskiej- produkty spożywcze, Masarnia Książek Piekary – wędliny, Piekarnia Sobieraj Bujny – pieczywo, Trans-Ochrona z Mąkolic – ochrona).
Do akcji włączyli się także strażacy ochotnicy, którzy nie tylko zaprezentowali sprzęt, jakim dysponują, podczas spektakularnej akcji ratowania poszkodowanych z rozcinanego auta, ale także zorganizowali pokaz i warsztaty z pierwszej pomocy (OSP Wola Krzysztoporska, OSP Krężna). Ich pomoc okazała się także bezcenna podczas rozstawiania namiotów, doświetlania placu, zbiórki fantów i organizacji loterii (OSP Piekary, OSP Mąkolice, OSP Oprzężów). Wsparcia organizacyjnego udzielił także Gminny Ośrodek Kultury (nagłośnienie) i Urząd Gminy Wola Krzysztoporska, którego przedstawiciele w osobach przewodniczącej Rady Gminy Małgorzaty Gniewaszewskiej i wójta Romana Drozdka odwiedzili kwestujących. Oczywiście wśród gości znaleźli się także poszkodowani, którzy ze łzami w oczach obserwowali, co przygotowali dla nich ich sąsiedzi i przyjaciele.
W sobotnie południe wszyscy, którzy przybyli do miejscowości Kozierogi w szczytnym celu wsparcia pogorzelców, mogli liczyć na wesołe występy kabaretowe, pokazy ratownictwa, loterię fantową, zabawę taneczną, wystawę pojazdów zabytkowych oraz motocykli, a także pyszne jedzenie.
I oczywiście nie zawiedli, bo ostatecznie zebrano kwotę 9.207,50 zł, którą 13 listopada przekazała poszkodowanym delegacja w składzie: Kamila Kaczorowska, Anna Matyjaszczyk, Ewa Drozdek, Maria Głowacka, Iwona Stępniak, Urszula Ryszpan, Piotr Kuciapiński i Ryszard Cieślak.
Fot. Sołectwo Kozierogi i Radosław Cieniewski