Mąkolickie gotowanie już za nami

Ostatnia sobota listopada w Mąkolicach to był wyjątkowy czas. Niemal 40 osób zebrało się w Domu Ludowym na warsztatach w ramach projektu „Mąkolickie kulinarne ABC”.

Tego gwaru, śmiechu i tych zapachów nie da się opisać. Zdjęcia też nie oddają atmosfery panującej w kuchni. Wspólnymi siłami gotowano mąkolicką zalewajkę, robiono goły z twarogiem, siekano sałatkę owocowo-warzywną. Warsztatowe grupy przygotowywały też kurczaka wg. przepisu prezesa OSP, kroiły składniki na pieczonkę z ziemniaków i próbowały opanować sztukę wyciskania ciasteczek i robienia pierników. A wszystko to po to, aby o godz. 17:00 móc wszystkiego spróbować. Według planu w warsztatach miało wziąć udział ok. 20 osób. Ale okazało się, że sama grupa „ciasteczkowa” liczyła 15 osób.
Późnym popołudniem rozpoczęło się wielkie próbowanie potraw przygotowanych na warsztatach oraz tych przyniesionych przez gości, którzy przyszli na degustację. W degustacji wzięło udział ok. 70 osób nie tylko z teren gminy, ale też z gmin ościennych.
W ramach projektu powstaje również wyjątkowy kalendarz z przepisami, który będzie bezpłatnie rozdawany. Znajdą się w nim przepisy na potrawy przygotowywane podczas warsztatów oraz kilka niespodzianek.
Projekt „Mąkolickie kulinarne ABC” dofinansowano kwotą 5.000,00 zł w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanego przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020. Projekt jest realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Mąkoliczanki” oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Mąkolicach.
Tekst i fot. KGW Mąkolice