Mamy ponad 2 mln na projekty kanalizacyjne

Maszyna przy budowie kanalizacji

Gmina Wola Krzysztoporska otrzyma ponad 2 mln zł na projekty kanalizacyjne do wykorzystania w latach 2021 – 2024. Taką informację podało 5 listopada Ministerstwo Finansów. W sumie w do gmin w całej Polsce trafić mają 4 mld zł dedykowane na projekty kanalizacyjne i wodociągowe.

Jak podaje resort finansów, 1 mld zł trafi na przedsięwzięcia w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę, a 3 mld zł na projekty związane z kanalizacją. Gmina Wola Krzysztoporska znalazła się w tej drugiej grupie beneficjentów i zgodnie z przedstawionym wyliczeniem otrzyma dokładnie 2.374.230 zł.
Jak podaje MF, podział środków nastąpił automatycznie na postawie algorytmów. Algorytm podziału 3 mld zł uwzględniał m.in. to, czy udział liczby mieszkańców danej gminy korzystających z sieci kanalizacyjnej w ogólnej liczbie mieszkańców tej gminy jest mniejszy niż 60 proc., a także poziom zamożności danej gminy. Kwota środków dla danej gminy nie może być mniejsza niż 0,9 mln zł i większa niż 5,186 mln zł. Środki gminy mogą przeznaczyć na inwestycje w latach 2021-2024.
– Cieszymy się bardzo z tych dodatkowych środków. Zakres projektów kanalizacyjnych w naszej gminie jest olbrzymi, pieniądze te będą więc na pewno dobrze wykorzystane – mówi wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek.