Międzynarodowy sukces uczennicy z Gomulina

Marcelina Mazerant - dziwczynka z długimi włosami ciemny blond w białym golfie trzyma w dłoniach duplom i ststuetkę zdobytej nagrody

Sukces uczennicy ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Mariana Wiewiórowskiego w Gomulinie w międzynarodowym konkursie literackim.

Z ogromną przyjemnością i dumą informujemy, że Marcelina Mazerant, uczennica klasy VIIa, otrzymała nagrodę jury w XV edycji międzynarodowego konkursu „Lidice dla XXI wieku”. Konkurs organizowany jest przez Muzeum Lidice, Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, Instytut Badania Reżimów Totalitarnych i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Karola w Pradze. Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z całego świata w wieku 10 – 19 lat. Jego celem jest zachowanie pamięci o mieszkańcach miejscowości Lidice w środkowych Czechach, zamordowanych przez nazistów w 1942 r., oraz pogłębienie wiedzy najmłodszego pokolenia o wydarzeniach historycznych związanych z II wojną światową, reżimem nazistowskim, z innymi reżimami totalitarnymi XX. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test wiedzy oraz przygotowali pracę literacką dotyczącą tematyki konkursu. Opiekę nad uczennicą sprawowała p. E. Maciołek. Bardzo cieszymy się z sukcesu Marceliny i życzymy dalszych sukcesów!

A oto fragment pracy Marceliny:

„(…) Nad Lidicami zawiał chłodny wiatr, to wiatr wspomnień. Od wielu lat tam melodię gra i nigdy nie da zapomnieć. Melodia z wiatrem idzie poprzez świat i dziś dotarła też do mnie, przeszyła serce, duszę i wzruszyła tak jak tylko można najgłębiej. Zakorzeniła się we mnie i ciągle miałam ją w głowie. Słyszałam głosy niesione przez wiatr ,,nie pozwól nas zapomnieć! ,,Poczułam dreszcze. Kim Oni są i czemu przyszli do mnie? To tylko wiatr, to on mi gra, tak pomyślałam sobie.
Mijały dni, lecz ciągle ta melodia przy mnie była i cichy szept proszący mnie bym coś dla Nich zrobiła. Dla kogo, czego Oni chcą, ja przecież jestem mała, jak mogę pomóc im, a może oszalałam?
Lecz kiedy znów błagalny głos poruszył moją duszę, wiedziałam już, że właśnie ja coś dla Nich zrobić muszę.(…)”

Marcelina Mazerant

Fot. SP Gomulin