Miesiąc ze szkolną biblioteką

dzieci grają w planszówki

W październiku obchodziliśmy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Gen. Ludwika Czyżewskiego w Woli Krzysztoporskiej zorganizowanych zostało szereg inicjatyw.

Przede wszystkim odbyła się Ogólnopolska Noc Bibliotek. Jest to wydarzenie, które współtworzą: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej. Wydarzenie dofinansowane było ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Hasło tegorocznej akcji brzmiało: „To się musi powieść”. – Jako jedna z pierwszych pięćdziesięciu zgłoszonych instytucji otrzymaliśmy książki, zakładki oraz inne gadżety, a także dostęp do filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”, czy też gier on-line z zadaniami z kreatywnego pisania – opowiadają Agnieszka Gniewaszewska i Katarzyna Michalak, organizatorki przedsięwzięcia. – VIII Noc Bibliotek zorganizowana została 7 października i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Poza projekcją filmu, harcerze z „Ósemki” przygotowali dla uczestników grę, w której przebrali się za postaci z książek. Na każdym punkcie czekały na wszystkich zadania związane z bohaterami powieści dla dzieci i młodzieży, takich jak: „Kubuś Puchatek”, „Kamienie na szaniec”, „Opowieści z Narnii” i innych. Poza tym nie obyło się bez zabaw w kręgu i zadań plastycznych.
10 października miał miejsce Dzień Gier Planszowych, który również cieszył się dużym zainteresowaniem. Czytelnicy licznie odwiedzali bibliotekę podczas przerw, aby wziąć udział w rozgrywkach offline. Okazało się, że planszówki są ciekawsze niż gry na telefonie. Pozwalają na integrację z rówieśnikami, rozwijanie logicznego myślenia i spostrzegawczości, poszerzenie wiedzy z różnych dziedzin.
W dniach 8 – 23 października w Europie świętuje się Code Week, czyli Tydzień Kodowania. Chociaż kodowanie w ostatnim czasie kojarzy się głównie z informatyką, to nie wolno zapomnieć, że najważniejszym kodem jest język. Dzięki niemu porozumiewamy się, tworzymy teksty, czytamy. Uczniowie uczyli się kodowania przy pomocy profesjonalnych mat, na których odkodowywali obrazki graficzne.
24 października odbyła się z kolei lekcja w Mediatece w Piotrkowie Trybunalskim. Współczesna biblioteka to miejsce, które nie tylko gromadzi zbiory i udostępnia je czytelnikom. To przestrzeń do nauki i miejsce wystawowe. Podczas wizyty w Mediatece uczniowie uczestniczyli w prelekcji na temat hejtu oraz mogli skorzystać ze strefy gier planszowych. Przede wszystkim jednak główną atrakcją okazała się SOWA, czy czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – interaktywna wystawa wzorowana na Centrum Nauki Kopernik.

Fot SP Wola Krzysztoporska