Miniosiedle mieszkań komunalnych w Woli Krzysztoporskiej oddane do użytku

Oficjele podczas przecinania wstęgi

W środę, 1 grudnia w Woli Krzysztoporskiej uroczyście oddano do użytku nowe budynki komunalne. Na miniosiedlu powstało 27 mieszkań, a część rodzin już odebrała do nich klucze. Inwestycja kosztował ponad 5 mln zł, ale ponad połowa to tzw. środki zewnętrzne, które udało się pozyskać gminie.

Do nowych mieszkań wprowadzą się lokatorzy, którzy dotychczas mieszkali w budynkach komunalnych w złym stanie, takich, które nie nadają się już do remontu. W środę klucze odebrało 19 rodzin.
Miniosiedle powstało na ponad 1000 metrów kwadratowych. Wybudowanych zostało sześć budynków, w których powstało 27 mieszkań. Lokale mają od 21 do 61 metrów kwadratowych. Na osiedlu powstało dodatkowo 20 miejsc postojowych, a w centralnym miejscu osiedla powstał plac zabaw i siłownia plenerowa. Osiedle jest bezpieczne, ponieważ teren jest ogrodzony i monitorowany.

Podczas uroczystego oddania mieszkań do użytku, symbolicznie przecięto wstęgę, a proboszcz miejscowej parafii ks. Andrzej Gruca poświęcił budynki.
Wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek i przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Gniewaszewska mówili, jak ta inwestycja była potrzebna i gratulowali lokatorom nowego dachu nad głową. Jak podkreślał wójt Roman Drozdek, była to wieloletnia inwestycja bardzo oczekiwana przez lokalną społeczność. – Dzięki niej mieszkańcy zyskają piękne mieszkania i zdecydowanie poprawią swoje warunki bytowe. Wybudowanie tych domów pozwoli wyeliminować z naszego zasobu najbardziej zniszczone budynki. Obecnie zabezpieczyliśmy potrzeby mieszkańców gminy w tym zakresie, natomiast myślę, że w perspektywie 3-4 lat będziemy myśleć o kolejnej takiej inwestycji. Mamy jeszcze miejsce obok powstałych już obiektów, więc oddawane dziś bloki będą dobrym zaczątkiem – mówił wójt Roman Drozdek.
Jako nowoczesną i unikatową w skali województwa określił tę inwestycję Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego, który życzył mieszkańcom szczęśliwych chwil w nowych mieszkaniach.
Nie zabrakło także słów uznania dla wykonawców tego przedsięwzięcia, a podziękowania z rąk wójta Romana Drozdka odebrali – Andrzej Lasek, prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego ALGOS – firmy, która wybudowała ten kompleks mieszkaniowy, Daniel Węgrzyński, inspektor nadzoru, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem prac i Łukasz Woźniak – twórcą projektu miniosiedla.
Podziękowania ze strony mieszkańców, którzy nie kryli radości z nowych mieszkań, trafiły z kolei na ręce wójta gminy.

A oto nasza inwestycja w liczbach.

„Budowa gminnych budynków mieszkalnych”

Wola Krzysztoporska, ul. Południowa

– Kompleks budynków mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej 1.085,7 metrów kwadratowych;
– W obrębie terenu inwestycji powstało 6 parterowych budynków, w których znalazło się 27 mieszkań (od 21 do 60,48 m kw.);
– Do każdego mieszkania jest przypisana komórka lokatorska w postaci nieogrzewanego, zamykanego pomieszczenia gospodarczego;
– Przewidziano również 20 miejsc postojowych dla mieszkańców, a w centralnej części zespołu, wewnątrz dziedzińca, znajdują się: plac zabaw i siłownia plenerowa;
– Teren jest ogrodzony i monitorowany.

Koszt przedsięwzięcia:

Całość kosztowała 5.084.120 zł

Dofinansowanie ze środków zewnętrznych
2.868.642 zł
56% kosztów inwestycji
W tym:
1.707.933,87 zł Bank Gospodarstwa Krajowego
1.160.709 zł Fundusz Inwestycji Lokalnych.

Wkład własny gminy Wola Krzysztoporska

2.215.478 zł
44% kosztów inwestycji

Koszty szczegółowe m.in.:

– prace projektowe, dokumentacja techniczna, inspektor nadzoru (107.687 zł)
– prace budowlane (4.818.958 zł)
– ogrodzenie terenu (70.438 zł)
– monitoring (30.917 zł)
– wyposażenie mieszkań w kuchnie gazowo-elektryczne (35.970 zł)


Fot. Jarosław Mizera

Fot. Anna Wiktorowicz