Mistrzowie Polski i Europy rodzą się w małej gminie

Prawdziwi mistrzowie rodzą się w małych klubach. Na terenie gminy Wola Krzysztoporska jest ich kilka.

Jednym z nich jest LUKS „Gryf” Bujny w gminie Wola Krzysztoporska. O sukcesach zawodników tego niewielkiego, ale zasłużonego nie tylko dla gminy i powiatu, ale i kraju klubu opowiadała prezes Anetta Mielczarek.

Anetta Mielczarek, prezes LUKS „Gryf” Bujny

– LUKS „Gryf” funkcjonuje przy ZSR CKP w Bujnach. Powstał w 1997 r. Założycielami byli: ówczesny dyrektor szkoły Wojciech Kaczmarek, Władysław Wawrzyńczak – przewodniczący GZ LZS i trener Henryk Furmaniuk, który w lutym 1997 roku został ściągnięty do Bujen, by tworzyć sekcję podnoszenia ciężarów. Do tego roku zdobyliśmy już 70 medali na mistrzostwach Polski. Największe osiągnięcia mieli bracia Łukasz i Błażej Grelowie. Błażej Grela w kategorii 77 kg zdobył trzykrotnie złoty medal we wszystkich kategoriach wiekowych. To chyba największy obecnie talent. Kolejne talenty to bracia Szczepanikowie, a ostatnio zabłysnęło kolejne rodzeństwo: Karolina Hyla i jej brat Łukasz. To są prawdziwe perełki. Na mistrzostwach Polski Karolina zdobyła złoty medal (kat. do lat 15), a Łukasz w tej kategorii srebrny medal. Ale – co najważniejsze – Karolina w tym roku w Szwecji zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy w kategorii do 53 kg. To największy nasz sukces – mówi Anetta Mielczarek. – Ale gdyby nie pomoc wójta Romana Drozdka, władz gminy (dotacja) i dyrektora szkoły Sławomira Piętakiewicza (miejsce do ćwiczeń), trudno byłoby taką sekcję prowadzić.

Jedni trenują podnoszenie ciężarów, inni zapasy. O tych drugich opowiadał Tomasz Woźniak, wiceprezes LUKS „Athletic” Wola Krzysztoporska.

Tomasz Woźniak, wiceprezes LUKS „Athletic” Wola Krzysztoporska

– Obecnie w Woli Krzysztoporskiej trenuje 34 zawodników. To są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, ale też uczniowie, którzy już poszli do szkoły średniej. Klub jest dość młody, powstał w 2008 r., ale tradycje zapasów w Woli Krzysztoporskiej sięgają lat 60 ubiegłego wieku. To w Woli Krzysztoporskiej była pierwsza liga zapasów z takimi nazwiskami, jak: Kieruszyn, Haładaj. Nasz klub też ma już swoje osiągnięcia – medale mistrzostw Polski. W roku 2014 LUKS „Athletic” Wola Krzysztoporska został najlepszym uczniowskim klubem sportowym w Polsce, a w grupie młodzików zdobył piąte miejsce. W tym roku na mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS w grupie kadetów zdobyliśmy drużynowo III miejsce, a indywidualnie było aż 5 medali. Do medalistów mistrzostw Polski w ciągu tych ostatnich lat można zaliczyć Huberta Maczugowskiego, Jacka Kowalskiego, Michała Jarka, Łukasza Jarka, braci Mariusza i Marcina Ciesielskich, Artura Muszalaka, Szymona Kwapińskiego, a także grupę młodych zawodników.