Można jeszcze złożyć wniosek na wymianę pieca z gminną dopłatą!

Nowoczesna pompa ciepła
Dzięki gminnej dotacji stare piece węglowe zastępowane są nowoczesnymi źródłami ciepła

Już ponad 40 wniosków na wymianę pieca z gminną dopłatą złożyli mieszkańcy gminy Wola Krzysztoporska, 7 kwietnia zakończył się bowiem pierwszy etap naboru. Ponieważ jednak pula przeznaczonych na ten cel środków nie została wyczerpana, będzie jeszcze można złożyć wniosek i pozbyć się „kopciucha” w ramach dodatkowego naboru.

To już czwarty rok z rzędu gmina Wola Krzysztoporska dopłaca (do 5 tys. zł) do likwidacji starych pieców i ich wymiany na nowoczesne i ekologiczne źródło ciepła. Na ten cel zarezerwowano w budżecie gminy 300 tys. zł.
Do 7 kwietnia mieszkańcy gminy złożyli 43 wnioski o dopłatę na łączną kwotę dofinansowania w wysokości 215.000 zł: Wola Krzysztoporska – 10; Bujny – 6; Majków Duży – 5; Krzyżanów, Glina, Piaski, Gomulin Kolonia, Piekary – po 2; Oprzężów, Wygoda, Gomulin, Wola Rokszycka, Piekarki, Woźniki, Rokszyce Drugie, Ludwików, Krężna Kolonia, Bogdanów, Pawłów Dolny, Parzniewice Duże – po 1.
Najchętniej decydowali się, by wymienić stare źródło ogrzewania na pompy ciepła (30), gaz (6), pellet (6) i ekogroszek (1).
Do wnioskodawców w kwietniu ruszyły gminne komisje, by zinwentaryzować i udokumentować obecny stan (stare piece). To ważne!!! Dopiero po tej kontroli i podpisaniu z gminą umowy właściciele nieruchomości mogą przystąpić do wymiany pieców na nowe, proekologiczne źródła ogrzewania (kotły gazowe; kotły olejowe; piece elektryczne; pompy ciepła – powietrzne, gruntowe; kotły na paliwa stałe, w tym biomasę spełniające wymogi co najmniej „klasy 5” (wg normy PN-EN 303-5:2012) i „ekoprojektu”, wyposażone w automatyczny podajnik paliwa, nieposiadające rusztu awaryjnego ani technicznych możliwości jego zamontowania). Co ważne – wydatki związane z realizacją inwestycji można ponosić również dopiero po podpisaniu umowy o udzieleniu dotacji.
Przypomnijmy, że program dopłat funkcjonuje w gminie Wola Krzysztoporska już 4 rok. W 2020 r., 2021 r. i w 2022 chętni mogli otrzymać z gminy do 5 tys. zł. Z tej możliwości skorzystały w 2020 roku 102 gospodarstwa domowe, 2021 r. 109 gospodarstw, w 2022 – 91. Dzięki gminnej dotacji z terenu gminy zniknęło więc już ponad 300 „kopciuchów”. Gmina wydała na ten cel około 1,5 mln zł.

WAŻNE!
Od 19 kwietnia 2023 r. rusza II nabór wniosków. Będzie on prowadzony w trybie ciągłym do 28 kwietnia 2023 r. do godziny 15.30 lub do wyczerpania puli środków (o czym poinformujemy!). Do wykorzystania pozostała kwota 85.000 zł (17 wniosków).

Wszelkie dodatkowe informacje, wzór wniosku i potrzebne załączniki dostępne są TUTAJ