Na ludowo w Mzurkach

„Od młodszego do starszego, każdy zna coś ludowego” – pod takim hasłem w ubiegłą niedzielę (3 lipca) w Mzurkach (gmina Wola Krzysztoporska) odbył się przegląd pieśni i tańców ludowych.

– Do konkursu zgłosiło się 10 zespołów z terenu z całego województwa (m.in. z Tomaszowa, Piotrkowa Trybunalskiego) i właściwie nikt nie wyjechał bez nagrody. Może też dzięki temu w naprawdę dobrej atmosferze wszyscy wspólnie biesiadowali i śpiewali do wieczora – mówi Ryszard Cieślak, wiceprezes Fundacji Wspierania Folkloru Wiejskiego i Miejskiego w Mzurkach, która jest organizatorem wydarzenia współfinansowanego z budżetu województwa łódzkiego.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury w składzie: Ewa Bartkiewicz, Aldona Plucińska i Krystyna Stępczyńska postanowiło przyznać następujące miejsca:

Zespoły dziecięce:
Dwa pierwsze miejsca dla Zespołu Ludowego Koraliki z Czarnocina i zespołu Mali Lubochnianie z Lubochni.

Dorośli – zespoły śpiewacze:
Trzy miejsca pierwsze: Sędziejowianki, Grabiczanie z Grabicy, Ale Babki z Drużbic
Dwa miejsca drugie: Pasjonatki z Woli Krzysztoporskiej i Moderato z Niedyszyny

Dorośli – zespoły śpiewaczo-taneczne:
Trzy pierwsze miejsca: Sami Swoi Twarda, Biesiada z Czarnocina, Jacy Tacy Moszczeniacy z Moszczenicy.

Honorowy patronat nad przeglądem objął wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, który też ufundował nagrodę publiczności. A otrzymał ją zespół Moderato z Niedyszyny.
Przewodnicząca Rady Gminy Wola Krzysztoporska wręczyła z kolei nagrodę dla Pasjonatek. Trofea wręczali także: dyrektor GOK w Woli Krzysztoporskiej Jolanta Kołacińska i prezes Fundacji Wspierania Folkloru Wiejskiego i Miejskiego w Mzurkach Jacek Kobylański.

Organizację tego muzyczno-tanecznego przedsięwzięcia wsparli: Jadwiga i Dominik Marczakowie, Karol Dzieja, Maria i Władysław Dobrowolscy z piekarni w Grabicy, Grażyna i Józef Stępniowie – właściciele parku w Mzurkach, Andrzej Stelmach, Dorota i Janusz Stusowie, OSP Woźniki, Elżbieta i Tadeusz Wilczyńscy, Jadwiga Kauc – sołtys wsi Woźniki, Ewa Ceglarek z KGW Stradzew.