Nowe stawki podatku od nieruchomości – raz na cztery lata

W gminie Wola Krzysztoporska podatki nie zmieniają się często, średnio raz na cztery lata, by dostosować dochody do postępującej inflacji i stawek ministerialnych. Nowe stawki podatku od nieruchomości uchwalone zostały 8 listopada 2018 r., podczas ostatniej sesji „starej” Rady Gminy.

– Jest już tradycją, że jeden raz na kadencję zmieniamy podatki, żeby utrzymać się na poziomie około osiemdziesięciu procent maksymalnych stawek wyznaczonych przez ministra finansów, który z kolei dostosowuje je do postępującej inflacji. Raz na cztery lata staramy się więc dostosować nasze podatki do rzeczywistości, tak, byśmy nie odbiegali od średniej – tłumaczył na sesji skarbnik gminy Wola Krzysztoporska Wiesław Jagiełło. – Można byłoby to przypisać już nowej radzie, ale z uwagi na to, że aby podatki mogły wejść w życie od nowego roku, gotowa uchwała do 5 grudnia musi się ukazać w Dzienniku Urzędowym. Nie byłoby więc czasu na całą procedurę.
Dlaczego jest ważne podniesienie tych podatków? – Ponieważ rosną stałe koszty. Ostatnim przykładem jest wzrost cen energii elektrycznej, gdzie wartość 1 kW wzrasta o prawie 67%, co w skali gminy da około 400 tys. zł. A podatki podniesione byłyby właśnie o ok. 371 tys. zł. Energia to tylko jeden z przykładów. Innym jest wzrost wynagrodzeń, różnego rodzaju dotacji. Żeby więc gmina zachowała zdolność do wykonywania inwestycji za określoną kwotę, musi mieć też określone dochody, których nie może „zjeść” inflacja – tłumaczy skarbnik gminy.

Z zakładanego wzrostu podatkowego w wysokości 371 tys. zł osoby prawne (duże firmy) zapłacą 267 tys. zł, a osoby fizyczne (posiadacze budynków mieszkalnych, drobne firmy itp. – 104 tys. zł.
I tak np. za budynki mieszkalne płaciliśmy do tej pory 60 gr (maksymalna stawka ministerialna – 79 gr), nowa stawka to 65 gr. To – w przeliczeniu na 150-metrowy dom – da na rok ok. 7,50 zł więcej.
Budynki związane z działalnością gospodarczą (osoby fizyczne i prawne) – było 18,90 zł za metr, będzie 19,90 zł (stawka ministerialna – 23,47 zł).
Budynki zajęte na działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych (ośrodki zdrowia) – było 4 zł, będzie 4,40 zł.
Szczegóły w załączonej uchwale!

Załączniki do pobrania:

# Plik Opis Wielkość pliku Pobrania
1 pdf urg_452_18 podatek od nieruchomości 500 KB 569