O inwestycjach, kulturze, sporcie na radiowej antenie

O inwestycjach, kulturze, sporcie, unijnych środkach i turystyce w gminie Wola Krzysztoporska przez cały dzień na antenie Radia Strefa FM opowiadali goście plenerowego studia, które stanęło 11 sierpnia przy Gminnym Ośrodku Kultury.

Aż 56 inwestycji w tym roku

– Ten rok jest wyjątkowy i rekordowy, jeśli chodzi o ilość inwestycji (zaplanowanych jest aż 56). Około 70 procent już zrealizowaliśmy. A priorytety inwestycyjne wynikają przede wszystkim z chęci zwiększania liczby mieszkańców. Kapitał ludzki jest u nas priorytetem rozwoju, ale żeby ściągnąć tutaj ludzi, trzeba inwestować, inwestować i jeszcze raz inwestować – przekonywał wójt gminy, Roman Drozdek. – Ale żeby wykonać tak dużą liczbę inwestycji, trzeba wykorzystać maksymalnie wszystkie szanse pozyskania pieniędzy ze źródeł zewnętrznych, nie tylko krajowych, ale przede wszystkim unijnych. Chciałbym również w kadencji 2014 – 2018 pobić rekord, jaki udało nam się zdobyć poprzednio, czyli pozyskać kwotę około 25 mln zł. Czy to się uda? Czas pokaże. W tym momencie można powiedzieć, że wszystkie wnioski, które składamy, do tej pory były pozytywnie oceniane, a niektóre są już w trakcie realizacji. Czekamy na kolejne decyzje i nie omijamy żadnych szans. Staramy się złożyć wnioski na wszystkie obszary, poczynając od infrastruktury drogowej, poprzez wodociągi, kanalizację, kulturę, sport, bezpieczeństwo.

Miliony z Unii Europejskiej

– Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej udało się nam pozyskać około 30 milionów złotych. Trudno wymienić wszystkie inwestycje, bo jest ich kilkadziesiąt. Na pewno największym przedsięwzięciem, które zrealizowaliśmy z pieniędzy unijnych, jest, jak dotąd, budowa kanalizacji na terenie pięciu miejscowości (Glina, Krzyżanów, Siomki, Bujny, Wola Krzysztoporska) oraz budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Woli Krzysztoporskiej. Na to zadanie gmina pozyskała aż 15 mln zł – mówił Dominik Ambrozik, sekretarz gminy. – Z pozostałych inwestycji warto przytoczyć termomodernizację Zespołu Szkolno-Gminnego (ok. 2 mln zł) czy Gminnego Ośrodka Kultury (ok. 2 mln zł) w Woli Krzysztoporskiej i wspomnieć, że udało się nam pozyskać 3 miliony złotych na przeróżne szkolenia pracownicze dla mieszkańców gminy. Przeszkolono ponad 500 osób, które uzyskały np. prawo jazdy w kategorii C, C+E, uprawnienia do obsługi wózków widłowych czy ukończyły kurs spawania – wymieniał dalej.
– Z najświeższych rzeczy, które dzieją się w tej chwili, należy na pewno wymienić zakup nowego wozu strażackiego dla OSP w Woli Krzysztoporskiej, gdzie gmina pozyskała 800 tys. zł. A najnowsza informacja jest taka, że gmina uzyskała kolejne 800 tys. zł na termomodernizację budynku Urzędu Gminy, jednego budynku komunalnego w Woli Krzysztoporskiej i Domu Ludowego w Kacprowie.
W przygotowaniu jest kilka kolejnych wniosków. – Jednym z ciekawszych projektów jest ten polegający na montażu u mieszkańców gminy Wola Krzysztoporska pomp ciepła. Ten projekt jest właściwie przygotowany i czekamy teraz na ogłoszenie naboru i złożenie wniosku. Warto dodać, że do tego projektu zgłosiło się ok. 300 osób, a więc – jeśli pozyskamy środki unijne, u tych 300 mieszkańców będziemy montować pompy ciepła do ogrzewania domów lub samej wody użytkowej. Wartość tego projektu to ok. 5 mln zł. Innym projektem, który jest już złożony, a czekamy tylko na decyzję Urzędu Marszałkowskiego, który te pieniądze przydziela, jest projekt skanalizowania kolejnej części gminy Wola Krzysztoporska. To ogromny projekt na ponad 20 mln zł.

Mamy tereny do inwestowania

Temat inwestycji podjął także Bartosz Rzętkiewicz, dyrektor Departamentu Partnerstwa i Komunikacji Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, której jedna z podstref znajduje się właśnie w gminie Wola Krzysztoporska.
– Jesteśmy bardzo dumni, gdy gminy posiadają dobre tereny, które mogą być przeznaczone na nowe inwestycje. Liczymy na to, że wspólnie z władzami gminy i tymi, którzy tych inwestycji chcą, będziemy działać, by ściągnąć inwestorów, także tych lokalnych – przekonywał. – Istnieje mit, że Specjalna Strefa Ekonomiczna przeznaczona jest tylko dla inwestycji zagranicznych. To nieprawda. Liczymy także na inwestorów lokalnych.
Warto dodać, że podstrefa w Woli Krzysztoporskiej to teren o powierzchni ponad 7 ha, a każdy, kto tu zainwestuje, może liczyć na zwolnienia podatkowe (nawet do 55% wartości inwestycji czy kosztów utworzenia nowych miejsc pracy).
Ale tereny w obrębie ŁSSE to nie wszystko, co można zaproponować inwestorom. – Działki znajdujące się w Strefie są doskonale wkomponowane w duży obszar terenów inwestycyjnych na terenie gminy. W tzw. planach miejscowych mamy ok. 300 ha. Jest to pas równoległy do trasy A1, który łączy się z rondem na drodze krajowej nr 8. A więc zapraszamy do inwestowania u nas – zachęcał wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek.

Podnoszenie ciężarów, zapasy, nożna, nordic walking – czyli dla każdego coś sportowego

W studiu pojawił się także Tomasz Woźniak, przewodniczący Gminnego Zrzeszenia LZS i trener zapaśniczego klubu LUKS Athletic. A na terenie gminy działa aż 21 kół LZS i 8 klubów w takich dyscyplinach, jak: podnoszenie ciężarów, piłka nożna, piłka siatkowa, tenis stołowy, zapasy. Funkcjonują także kluby szkolne.
– Na wojewódzkiej spartakiadzie zajęliśmy ostatnio jako Gminne Zrzeszenie LZS drugie miejsce wśród gmin i powiatów województwa łódzkiego. Jesteśmy także najlepszą sekcją turystyczną w województwie i zajmujemy czołowe miejsca w Polsce – mówił przewodniczący GZ LZS i jednocześnie trener zapaśników. Warto podkreślić, że właśnie zapasy mają w Woli Krzysztoporskiej długą i bogatą tradycję.
– Klub LUKS Athletic powstał w 2008 roku, ale już w latach 60. zapasy w Woli były w I lidze. Teraz najmłodsi trenują w grupach dla dzieci, młodzików, kadetów, juniorów. Mamy już osiągnięcia, medale mistrzostw Polski i zawodów ogólnopolskich.
Międzynarodowe sukcesy sportowe ma także na koncie klub LUKS „Gryf” Bujny – niewielki klub, którego wizytówką są ciężarowcy.
– To przede wszystkim wynik pracy naszego trenera – Henryka Furmaniuka, który ostatnio został nawet powołany na trenera kadry narodowej kadetów. Nasze perełki, które trenuje, przygotowują się z nim do mistrzostw Europy – mówiła Anetta Mielczarek, prezes LUKS „Gryf” Bujny. – A sukcesy, które już na naszym koncie, to przede wszystkim wicemistrzostwo Europy do lat 16 naszej Karoliny Hyli w Szwecji. W tym roku mistrzostwa odbywać się będą w Polsce i Karolina będzie starała się wywalczyć złoty medal. Oprócz tego wystąpi tam jeszcze dwóch reprezentantów naszego klubu, jednocześnie rekordzistów Polski – Łukasz Hyla (brat Karoliny) i Olaf Pasikowski. Jednocześnie chcemy zachęcić młodzież z naszej gminy, aby się do nas zgłaszała. Sport to fajna przygoda – dodaje.
Dla tych, którzy po prostu chcą się poruszać, na terenie gminy funkcjonują też trzy tzw. Akademie Ruchu – w Bujnach, Gomulinie i Woli Krzysztoporskiej.
Młodzież i dorośli mogą też korzystać z gminnych orlików. – W wakacje mamy trochę więcej zajęć dla dzieci, ale każdy znajdzie coś dla siebie. Są gry zespołowe, ale i zajęcia sprawnościowe, ogólnorozwojowe – mówi Piotr Jagiełło, animator orlika w Woli Krzysztoporskiej.

Turystycznie i „patriotycznie zakręceni”

O walorach turystycznych gminy i grupie „Patriotycznie zakręceni” opowiadała Beata Wieczorek, radna i animatorka działań turystycznych. – Działamy od wielu lat jako nieformalna grupa, której rok temu nadaliśmy nazwę „Patriotycznie Zakręceni”. Ale można śmiało powiedzieć, ze jesteśmy zakręceni nie tylko patriotycznie, ale i turystycznie, sportowo, kulturalnie i właśnie tego typu imprezy organizujemy najczęściej. Są to na przykład rajdy piesze, spływy kajakowe, ale również wyjazdy do teatru.
Sportem profesjonalnym zajmują się inne instytucje, a my chcemy po prostu wyciągnąć ludzi z domu, pokazać, jak zdrowo i aktywnie można spędzać czas, i to całymi rodzinami. I jakby całkiem naturalnie włączamy w to elementy patriotyczne czy ekologiczne. To się chyba sprawdza, bo nasze rajdy cieszyły się dużą popularnością nie tylko wśród uczniów (od tych najmłodszych aż do gimnazjalistów), ale i pozostałych mieszkańców gminy. Włączamy w nasze przedsięwzięcia również dorosłych, dzięki temu mają one charakter rodzinny. A już od października chcemy poszerzyć naszą działalność o cykl spotkań z dietetykiem – mówi Beata Wieczorek.

Kulturalnie w Willi Twórców i GOK-u

Jakie są najbliższe plany, jeśli chodzi o imprezy kulturalne? – 28 sierpnia Dożynki Gminne w miejscowości Glina. 4 września uroczystości patriotyczno-religijne pod patronatem ministra obrony narodowej na Górach Borowskich. Z kolei 1 października impreza związana z kultywowaniem tradycji kulinarnych i promowaniem polskiej, zdrowej żywności „Smaki królowej Bony” – zapraszał Mariusz Wieczorek z Gminnego Ośrodka Kultury.
Ale kulturalne inicjatywy to nie wyłączna domena GOK. Ciekawe spotkania odbywają się także w Willi Twórców, której właścicielami są państwo Ludmiła Helman-Lewińska i Andrzej Lewiński. – Kiedy 12 lat temu kupiliśmy tę willę, od początku mieliśmy taki cel, że poza tym, że tu zamieszkamy i będziemy miło spędzać czas, zajmiemy się również czymś pożytecznym. Ja zawsze prę w kierunku historii, a moja żona w kierunku kultury i to ona zdominowała nasze działania i stworzyła Stowarzyszenie Twórców Sztuki Użytkowej, które ma już wiele cennych inicjatyw za sobą. W maju np. odbyła się w Woli Krzysztoporskiej wielka konferencja naukowa osób odpowiedzialnych za odtwarzanie zabytków. Było na niej ok. 15 przedstawicieli uczelni wyższych z całego kraju – opowiada Andrzej Lewiński. Ale to nie wszystko. W Willi Twórców odbywają się spotkania z harcerzami, artystami. – Żona z kolei uczy tu zanikających zawodów – jak chociażby złotnictwa – dodaje Andrzej Lewiński.

Nie ma jak książka

Książka jest dobra nie tylko na wakacje. O tym, że warto nie tylko czytać, ale także pisać, przekonywała na antenie Strefy FM Julia Karlińska – radna, bibliotekarka, a także współautorka wielu książek dotyczących naszej gminy i regionu. Także tej najnowszej pod tytułem „Mgła nad Luciążą”.
– Tę powieść historyczną również napisaliśmy razem z mężem. Tu bohater książki przenosi się w czasie i w związku z tym przeżywa wiele przygód. Trwa bezkrólewie, toczą się walki między zwolennikami Zygmunta, siostrzeńca Anny Jagiellonki, a wojskami Maksymiliana Habsburga. Akcja rozgrywa się na terenie dzisiejszego powiatu piotrkowskiego i częstochowskiego. Dlaczego ten okres? Może dlatego, że jest trochę zapomniany, a w końcu to na naszych terenach toczy się akcja – opowiada autorka.
Wszyscy zainteresowani przeczytaniem książki mogą ją nabyć u autorki lub w szukać w piotrkowskich księgarniach.

Co robią kobiety?

Działają w kołach gospodyń wiejskich, uprawiają sport, uczą się zdrowego odżywiania, śpiewają – a o tym wszystkim na antenie Strefy FM opowiadały Maria Głowacka, przewodnicząca Rady Gminy, prezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Krystyna Szulc z zespołu Pasjonatki i Edyta Michalak, radna, sołtys i przewodnicząca KGW Glina.
A warto przypomnieć, że na terenie gminy Wola Krzysztoporska działa 29 KGW. W kilku z nich – w Glinie, Gomulinie, Stradzewie, Woli Rokszyckiej i Wygodzie działają Akademie Zdrowego Żywienia, gdzie panie wspólnie przygotowują zdrowe, dietetyczne posiłki. Jest to też okazja, by się spotkać, porozmawiać, wymienić doświadczeniami – i to nie tylko kulinarnymi.
A kto nie lubi gotować – może pośpiewać, ot chociażby w działającym od 8 lat zespole Pasjonatki.

– Zachęcam wszystkich do osiedlania się u nas, bo Wola Krzysztoporska jest gminą nie tylko piękną, ale i rozwijającą się. Każdy znajdzie tu dla siebie coś miłego, zrealizuje swoje potrzeby, swoje hobby. Czekamy także na przedsiębiorców, którzy chcieliby u nas inwestować. Jesteśmy przygotowani na ich przyjęcie – zapraszał na koniec radiowego spotkania wójt Roman Drozdek.
A naszych gości przepytywała Agata Siejka z Radia Strefa FM Piotrków.