OSP Gomulin ma nowy samochód

Kosztował 850 tys. zł i przeznaczony jest przede wszystkim do ratownictwa technicznego. Jest wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia, a nawet dron z systemem termowizyjnym.

W grudniu 2018 druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gomulinie wzbogacili się o nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki Iveco Daily 70c17H D/4X4. Jest to lekki samochód gaśniczy z funkcją ratownictwa technicznego (GLBARt).

Auto jest wyposażone w zbiornik wody o pojemności 1000 l oraz zbiornik na środek pianotwórczy, który pomieści 100 l. Posiada autopompę z linią szybkiego natarcia o długości 60 metrów, maszt oświetleniowy o mocy 2000 W oraz agregat prądotwórczy, dzięki któremu będzie możliwe dostateczne doświetlenie miejsca działań. Samochód został w pełni wyposażony w sprzęt ratowniczy potrzebny do pomocy poszkodowanym w kolizjach i wypadkach drogowych, w tym w niezwykle ważny zestaw hydrauliczny narzędzi ratowniczych Holmatro: pompa hydrauliczna Holmatro SR 20 , 2 – nożyce Holmatro CU 5050 – rozpieracz SP 5240 – rozpieracz teleskopowy TR 5350 oraz rozpieracz kolumnowy RA 4331 C. W zestawie ratowniczym znalazł się również dron Parrot Bepop-Pro Thermal wyposażony w system termowizyjny, co jest obecnie nowością, lecz wkrótce będzie na wyposażeniu jednostek ratowniczych.

Całkowity koszt zakupu to kwota 849.930 zł. Środki strażacy pozyskali z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (750 000.00 zł) i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (99 930.00 zł).

Ochotnicza Straż Pożarna w Gomulinie z racji położenia przy skrzyżowaniu ważnych dróg krajowych została włączona w 1995 roku do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego jako jedna z pierwszych jednostek OSP.

To drugie auto, którym mogą się posługiwać strażacy z Gomulina. Pierwsze to średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki MAN.