OSP Krzyżanów ma nowy samochód

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy i strażacy ze sztandarami

Ochotnicza Straż Pożarna z Krzyżanowa ma nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Pojazd marki MAN TGM przyjechał do jednostki w grudniu 2020 r., ale dopiero teraz (19 czerwca 2022) ze względu na pandemiczne zawirowania można było uroczyście świętować przekazanie wozu jednostce. Nadano mu też nowe imię.

Uroczystości rozpoczął przemarsz przedstawicieli wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Wola Krzysztoporska prowadzonych przez orkiestrę dętą z Milejowa, a przybyłych gości powitał prezes OSP Krzyżanów Tomasz Jakubiak. Zgodnie ze strażackim ceremoniałem wiceprezes Gminnego Zarządu ZOSP RP w Woli Krzysztoporskiej Robert Cieślik złożył uroczysty meldunek wójtowi gminy Romanowi Drozdkowi, który jest jednocześnie członkiem Zarządu Województwa Łódzkiego ZOSP RP, członkiem prezydium Zarządu Powiatowego ZOS RP, a także czynnym i honorowym druhem jednostki OSP Krzyżanów. W intencji wszystkich strażaków odprawiona została następnie msza święta. Nie zabrakło też słów o historii jednostki i historii starań o nowy samochód ratowniczo gaśniczy, do którego kluczyki oficjalnie przekazała strażakom przewodnicząca Rady Gminy Wola Krzysztoporska Małgorzata Gniewaszewska wraz z wójtem Romanem Drozdkiem i przedstawicielem Komendy miejskiej PSP W. Pawlikowskim.
Nowy samochód został poświęcony. Nadano mu też imię – Roman, a jego „ojcem chrzestnym” został Roman Drozdek, wójt gminy.
Gratulacje i słowa wdzięczności dla strażaków za ich służbę złożyli m.in. wójt Roman Drozdek, przewodnicząca RG Małgorzata Gniewaszewka, radna Edyta Michalak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie Magdalena Ryżewska, ale i strażacy dziękowali statuetkami władzom gminy oraz dobroczyńcom i sponsorom, którzy wspierają jednostkę.
Uroczystości zakończyła defilada jednostek i wozów strażackich i wspólna biesiada przygotowana przez panie wspierające OSP Krzyżanów.
Przypomnijmy, że nowy, średni wóz ratowniczo-gaśniczy, który trafił do jednostki w Krzyżanowie, jest samochodem specjalistycznym, służącym do ratownictwa drogowego i działań ratowniczo-gaśniczych. Wyposażony jest m.in. w specjalistyczne urządzenia hydrauliczne (np. do cięcia karoserii i ratownictwa drogowego). Ma też pojemnik na tzw. pianę ciężką (np. do gaszenia samochodów). Wyposażony jest również w tzw. najaśnicę, czyli maszt oświetleniowy sterowany pilotem. Wśród wyposażenia znajdują się dwa kompletne aparaty powietrzne. Samochód może pomieścić 4,5 tys. litrów wody i posiada także urządzenie szybkiego natarcia.
Samochód kosztował 1.000.974 zł, a na jego zakup złożyło się kilka instytucji: gmina Wola Krzysztoporska (440.974 zł), WFOŚiGW w Łodzi (280.000 zł), NFOŚiGW (100.000 zł) i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentowane przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej (180.000 zł).
Fot. Anna Wiktorowicz
Na zdjęciach strażacy podczas uroczystego przemarszu i uczestnicy oficjalnego przekazania samochodu ratowniczo-gaśniczego jednostce OSP Krzyżanów.

Fot. Anna Wiktorowicz