OSP Krzyżanów ma nowy samochód

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy a przed nim grupa strażaków i przedstawicieli Urzędu Gminy Wola Krzysztoporska

Ochotnicza Straż Pożarna z Krzyżanowa ma nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Pojazd marki MAN TGM przyjechał do jednostki tuż przed Wigilią, 23 grudnia 2020 r., a na jego zakup złożyło się kilka instytucji: gmina Wola Krzysztoporska, Narodowy oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentowane przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy, który trafił do jednostki w Krzyżanowie, jest samochodem specjalistycznym, służącym do ratownictwa drogowego i działań ratowniczo-gaśniczych. Wyposażony jest m.in. w specjalistyczne urządzenia hydrauliczne (np. do cięcia karoserii i ratownictwa drogowego). Ma też pojemnik na tzw. pianę ciężką (np. do gaszenia samochodów). Wyposażony jest również w tzw. najaśnicę, czyli maszt oświetleniowy sterowany pilotem. Wśród wyposażenia znajdują się dwa kompletne aparaty powietrzne. Samochód może pomieścić 4,5 tys. litrów wody i posiada także urządzenie szybkiego natarcia.

Samochód kosztował 1.000.974 zł, a na jego kupno złożyli się: gmina Wola Krzysztoporska (440.974 zł), WFOŚiGW w Łodzi (280.000 zł), NFOŚiGW (100.000 zł) i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (180.000 zł).
Tuż po przyprowadzeniu auta, radością z nabytku dzielił się ze strażakami wójt gminy Roman Drozdek.
– Starania o zakup samochodu pożarniczego dla OSP w Krzyżanowie trwały kilka lat. Były związane z brakiem środków finansowych, których trzeba było szukać w różnego rodzaju dofinansowaniach. Aż w końcu rok 2020 okazał się w tym zakresie szczęśliwy. Obserwując radość druhów strażaków tej jednostki i mieszkańców Krzyżanowa z faktu zrealizowania ich marzenia, jestem w pełni przekonany, że jest to inwestycja trafiona i zapewne przełoży się na jeszcze większe zaangażowanie strażaków w służbę niesienia pomocy mieszkańcom całej gminy. Na pewno zakup kolejnego samochodu pożarniczego przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa całej naszej gminy – mówił wójt Roman Drozdek. – Jednak to nie koniec – czas na dalsze starania w kierunku zakupu nowych wozów bojowych dla innych jednostek, w których druhowie czekają na nie z niecierpliwością.