OSP Parzniewice ma kamerę termowizyjną

Przedstawiciele OSP Parzniewice i wójt Roman Drozdek

Należąca do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego jednostka OSP Parzniewice wzbogaciła się o nową kamerę termowizyjną pozwalającą na szybkie odkrycie źródła pożaru i precyzyjną walkę z żywiołem. Zakup po połowie sfinansowały Państwowa Straż Pożarna i Urząd Gminy w Woli Krzysztoporskiej.

– Istnieje wiele powodów, dla których każdy zastęp strażacki powinien posiadać na swoim wyposażeniu kamerę termowizyjną: oprócz lokalizacji osób w zadymionym budynku lub zaginionych strażaków, kamera termowizyjna pozwala na precyzyjną i skuteczną walkę z pożarem. Szybka lokalizacja źródła pożaru pozwala na zatrzymanie rozprzestrzeniania się ognia. Kamera termowizyjna powinna być także stosowana w trakcie dogaszania. Z jej pomocą ustalić bowiem można ukryte ogniska żaru i przeprowadzić ich dogaszenie – mówią strażacy z OSP Parzniewice, którzy cieszą się z nowego sprzętu. – Takie kamery jak nasza (FLIR K2) mają szerokie zastosowanie w akcjach gaśniczych i ratowniczych, przy poszukiwaniu zaginionej osoby nawet w najciemniejszych warunkach oraz lokalizacji zarzewia ognia i najgorętszych punktów.

Całkowity koszt kamery to 9.240 zł. Dofinansowanie z KSRG wyniosło 4.806 zł, a wsparcie gminy Wola Krzysztoporska to 4.434 zł. Umowa na dofinansowanie ze strony gminy parafowana została 2 lipca przez wójta Romana Drozdka i przedstawicieli jednostki: prezesa Henryka Grędę i gospodarza Ryszarda Biegańskiego.

Fot. A Wiktorowicz